Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůHarmonie interiéru IV. Vytisknout...
Jak na to  ->  Interiér

V dnešním díle našeho seriálu se změříme na ozdobné doplňky závěsných systému pro sladění zvoleného stylu, a tím jeho dovršení.K doladění celku jsou nepochybně potřeba doplňky. Ani u oken tomu není jinak. Trh nabízí mnoho druhů, materiálů a barevného provedení. Neměli bychom zapomenout, že doplňkem se dá také mnohé pokazit, na druhou stranu špetka zdravé fantazie s ohledem na zvolený styl a druh závěsného systému není v žádném případě k zahození. Ozdoby můžeme použít mnoha způsoby.K doladění celku jsou nepochybně potřeba doplňky. Ani u oken tomu není jinak. Škála nabídky, jak závěs ozdobit je velká řada. Trh nabízí mnoho druhů, materiálů a barevného provedení. Neměli bychom zapomenout, že doplňkem se dá také mnohé pokazit, na druhou stranu špetka zdravé fantazie s ohledem na zvolený styl a druh závěsného systému není v žádném případě k zahození. Ozdoby můžeme použít mnoha způsoby.

Začněme odshora. Závěsné systémy volme podle charakteru materiálu, stylu a samozřejmě barevnosti. Záclonám a závěsům nejlépe svědčí závěsné tyče, které nesou konzoly připevněnou ke stěně, stropu nebo na okenní rám. Připomeňme si, že těžké závěsy potřebují nosník, ten vyžaduje dostatečně pevný podklad, což znamená zkontrolovat, zda není zeď příliš měkká, případně hrbolatá. Pak by bylo lepší uchytit držáky na okenní rám. Jaké druhy závěsných systému se nám nabízejí? Tyče, hliníkové profily, nekryté a kryté kolejnice z dalších materiálů a latě pro rolety. Výhodou latě u rolety je neviditelnost. V obchodě najedete také dřevěné, mosazné nerezové nebo pochromované konzole.

Tyč je asi nejjednodušší možností, jak záclonu nebo závěs pověsit. Můžeme ji obohatit kroužky přišitými k látce. Nejenomže vypadají zajímavě a celek oživí, ale také se rychle a jednoduše na tyč navléknou. Protože výběr tyčí je velmi bohatý, měli bychom jej brát vážně, špatná kombinace materiálu a barev (nezapomeňme porovnat s látkou) může zcela popřít náš původní záměr. Tyče nesou buď masivní dřevěnou konzoli nebo užší kovové provedení, většinou k nim jsou nabízeny koncovky, které jsou nejenom dekorativním zakončení závěsné tyče, ale také zabraňují kroužkům ve vyvléknutí. Koncovky mohou mít několik podob, proto bychom měli pohlížet při nákupu i na ně a nezapomenout na zvolený styl závěsu a celkový vjem bytu. Pro moderní pojetí jistě nevybereme mosaznou, hodně zdobenou koncovku.

Většina tyčí se prodává již s kroužky, nikde ovšem není psáno, že je musíme použít, dají se nahradit vlastní výrobou. Pro moderně zařízený byt je například vhodné procvaknutí horního lemu závěsu očkem s protaženou obyčejnou šňůrkou. Jinou variantou je ozdobná klipsna. Ušitá poutka ze stejné látky, ať už v podobě obdelníku nebo zauzlováním, ze stejného materiálu jako závěs, je jistotou pro sladění celku. Ovšem nebojte se použít i kontrastní barvy. Moderní byt s pastelovým nábytkem může mít jinou barvu závěsu a poutka se mohou naopak barevně přiblížit k skříním nebo křeslům. U klasiky bych doporučila materiál zachovat. Poutka musí být samozřejmě pevná, případně vytužená.

Hliníkové profily lze použít na pelmety, římské roletky, záclony a závěsy. Dají se montovat jak do stěn, tak do stropu. Zejména při montáži do stropu jsou tyto kolejnice velmi nenápadné a s vhodně zvoleným typem dekorace se dají použít v téměř každém interiéru. Kluzákové jezdce zaručují lehkou funkčnost. Vybrané typy profilů lze doplnit ručním nebo motorovým ovládáním. Přistupme k ozdobným prvkům, ke kterým se řadí kanýry, knoflíky, prýmky, střapce, třásně a jiné. Návštěva galanterie vás pravděpodobně natolik okouzlí, že si budete připadat jako Alenka v říši divů, pak bychom neměli opětovně zapomenout na styl a barvu. Ozdoby můžeme využít mnoha způsoby.

Zvýraznění okrajů docílíme kanýrem, třásněmi, obrubou nebo dutinkou. Zde je potřeba klást velký důraz na barevné sladění se závěsem, případně s nejbližším ozdobným prvkem v interiéru. Nebojte se použít toto zdobení také na zácloně a roletě. Například béžová roleta s tmavohnědým střapcem je vhodná do mnoha pokojů. Praktickou úlohu v dekoraci mají zajisté závěsové spony pro uchycení závěsu nebo záclony. Polohou spony určujeme konečné vytvarování závěsu. Chceme-li přichytit závěs nahoře, můžeme použít šňůrku a přehodit ji přes tyč, vytvoří tak smyčku, jež závěs podebere. Různorodost šňůrek se střapci je známá, jaké další vyrianty se nám ovšem ještě vyskytují? Jednoduchá kroucená šňůrka ovinutá kolem draperie není nijak nákladná záležitost, stejně tak mosazný háček. Jutový pletenec, gobelínová páska nebo spona jsou dalšími funkčními a dekorativními doplňky.

Autor: Kamila Rollerová Datum: 09.03.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Harmonie interiéru V.20.03.2003
Harmonie interiéru III.27.02.2003
Typy interiéru domova I. 09.02.2003
Zasklívání oken09.11.2001
Haromonie interiéru VII.22.12.2003
Harmonie interiéru XI. - osvětlujeme barevné plochy18.01.2004
Harmonie interiéru VIII. - vliv barev14.01.2004
Aplikace interiérových textilních omítek02.12.2003
Barevný svět08.03.2003
Harmonie interiéru I.14.12.2002

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038