Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajů



Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika Vytisknout...
Jak na to  ->  Interiér

Od alergie je krůček k astmatu. Například astma bronchiale je jedním z nejčastějších chronických onemocnění dětského věku. Je-li onemocnění pod kontrolou, jsou dýchací cesty volné a proudění vzduchu nic nebrání. Interiér má největší význam u alergie na domácí prach a roztoče, patří však k základním opatřením u všech typů alergie. Astma je vleklé onemocnění, které často provází astmatika po celý život, takže vaše investice do vhodného domácího prostředí bude mít pravděpodobně dlouhodobý význam.



Použití koberce je víc než nevhodné, přivádí nás to tedy ke zvolení jiné podlahové krytiny či dlažby. Nejenom lékaři, ale i mnoho firem se snaží svými výrobky usnadnit život lidem trpícím alergiemi a alergické obtíže co nejvíce eliminovat. Jestliže se nechcete zbavovat koberců, ale jste ochotni investovat do kvalitního vysavače, pak i tato možnost může být náhražkou jiného druhu povrchu podlahy. Co se má na mysli kvalitním vysavačem? Především je důležitá filtrace vzduchu. Při výběru vysavače je třeba dbát především na to, aby vzduch, který přístrojem prochází, byl kvalitně přefiltrován a tak vyčištěn, což znamená, aby se nevracel zpět do místnosti. Potom byste měli klást důraz na sací výkon, jednoduchou výměnu filtrů, hlučnost přístroje a fakt, zda je chráněn před prachem i motor vysavače. Důležitou roli hraje také snadno vyměnitelný prachový sáček, jestli se při manipulaci uzavírá a jeho velikost i materiál, potřebnou funkcí by měla být kontrolka zanesení filtrů.

Ložnici je zapotřebí denně vysávat, včetně matrací. Ovšem pozor - bez přítomnosti alergika či astmatika. Není-li vyhnutí a dotyčná osoba musí být úklidu přítomna, pak se doporučuje ochrana rouškou. Nábytek by měl být snadno omyvatelný s uzavíratelnými vitrínami a knihovnami. Z místnosti, kde alergik tráví většinu svého času, by měly zmizet špatně čistitelné dekorace. A co s prachem, kterému se přesto těžko vyhneme? Ideální je stírat ho na vlhko. Nákladnou, ale účinnou investicí je pořízení čističe vzduchu, umístěném samozřejmě v místnosti, kde alergik převážně pobývá.

Používání dráždivých a jedovatých látek, mezi které patří barvy, spreje a rozpouštědla není vhodným řešením. Napuštěné dřevěné obklady jsou jistě pěknou dekorací, ovšem zcela nevhodnou pro lidi s touto nemocí. Logickým poznatkem jsou ideálně použité omítky, zde byste mohli zvolit variantu sádrové omítky nebo sádrokartonu. Venkovní a domovní plíseň není přijatelná pro nikoho z nás, natož pro nemocné s dýchacími problémy.

Textilní závěsy, ložní prádlo s péřovou náplní a plyšové hračky je výčet dalších nevhodných materiálů, s kterými by nemocný neměl přijít do styku, ideálním řešením je tedy jejich odstranění, a to alespoň z ložnice. V této prostoře by neměla být umístěná ani čalouněná křesla a slamníky. Povlaky a přikrývky je ideální prát v horké vodě nad 60 stupňů a sušit je na vzduchu. Povlečení matrací a polštářů speciálními povlaky by mělo být samozřejmostí. U pylových alergiků by se mělo dbát kromě jiného také na omezení větrání, takže i spaní u otevřeného okna je zcela nevhodné. Ideální je větrat přes mokrou textilii nebo prostřednictvím jiné místnosti. Nevhodnější je však otevřít okno při dešti.




Autor: Kamila Rollerová Datum: 28.12.2002


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Jak dokonale vyčistit lampy? 30.11.2003

 Reakce na článek 2 příspěvky 
Od Téma Datum
LezeMatrace15.12.2020 10:10
HonzaRe:25.03.2019 16:11
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038