Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůHarmonie interiéru III. Vytisknout...
Jak na to  ->  Interiér

Minulý díl nás zavedl k oknům, u kterých ještě chvíli zůstaneme. Než se rozhodneme utratit první našetřené korunky za vytypovanou textílii, měli bychom mimo jiného zvážit použitý styl a vzhled našeho záměru, přizpůsobeného tvaru okna, a přitom nezapomenout na dobré pronikání potřebného světla do dané místnosti.Podívejme se nejprve na zeď, kde má svůj prostor jedno okno. Většina bytů má pravděpodobně pod oknem radiátor. Pro tento případ bychom mohli zvolit záclony a závěsy jednoduchého designu v délce po parapet, což ovšem není podmínkou. Na tuto navrhovanou teorii délky lze zapomenout a závěsy prodloužit k zemi.

Okno v rohu není pravděpodobně bežná varianta, ale reálná. Vkusná roleta na lati je jednou z vhodných řešení. Krátká záclonka sahající do jedné třetiny okna není snad také možnost k zahození. Případně se dá tento "problém" vyřešit vzdušnou záclonou v délce okna. Stejně tak jednodílným závěsem, shrnutým k jedné straně. Následující typy budou patřit pro okna u stropu, kde není prostor pro upevnění závěsného systému a musíme tedy využít strop. Ideálním řešením by mohla být lať s fascií potaženou látkou, za kterou přichytíme závěsnou tyč či vhodnou kolejnici.

Okno nad schodištěm je v bytě zajisté působivé, a s tímto koutem domova si můžeme velice dobře pohrát. Nyní ovšem nebudeme odbočovat od daného tématu a zaměříme se na vhodné závěsné systémy, ke kterým by mohla patřit třeba pruhovaná roleta, případně jednoduchá záclonka s ozdobou. Okno umístěné ve středu stěny v hlubokém výklenku je možná na první pohled pěkné, ale v průstupnosti světla zcela nepraktické, proto se doporučuje volit jednoduchost. Vláčná záclonka navlečená na tyč a upevněná ve výklenku co nejblíže k oknu bude přijatelným řešením.

Podobná varianta umístěného okna, pouze bez výklenku, je ideální možností pro naše fantazírování. Rolety, závěsy, záclony - jenom si vybrat správnou barvu a vhodný materiál pro zvolený styl.Pro střešní okna jsou ideální žaluzie nebo přizpůsobené rolety, které jsou většinou nabízeny výrobcem společně s okny. Neznamená to ovšem, že by šikovná švadlena nesvedla sama atypickou výrobu bavlněné rol ety. Okna jsou již většinou pro tento druh závěsného systému přizpůsobena. Při koupi doplňku byste měli uvést konkrétní typové označení a velikost okna, aby se do něj zakoupený díl s určitostí hodil. Kromě rolet a žaluzií nabízejí výrobci také markýzy.

Nyní se dostáváme k zvláštním tvarům, proporcím a umístěním více oken v jedné místnosti. Dvě a více odlišných oken v jedné prostoře se může zdát jako neřešitelné, ale snad vás následující věty alespoň trochu uklidní a zaujmou. Měli bychom se držet jednoho barevného provedení a stylu, jenom naaranžování bude samozřejmě vyžadovat každé okno jiné. Sladění můžeme docílit stejným lemem na závěsu, či roletě druhého okna, stejně tak dalšími ozdobnými prvky jako jsou háčky, garnýže, kanýry, knoflíky, prýmky, střapce, šňůrky, třásně a jiné.

Máte-li dvě odlišná okna vedle sebe, pak je důležité vyrovnat jejich horní linii, toho dovršíte zavěšením textilie ve stejné výšce. Pravidla by měla být stejná jako u předchozí varianty. Na co byste ovšem neměli zapomenout - dobře zvážit návrh ušití, okna by měla ladit jak při zatažení, tak roztažení. Stejná, spolusousedící okna, můžete sjednotit v jedno ucelené okno. Druhá varianta se nabízí, udělat je bez rozdílu totožné.

Nyní se dostáváme k takzvaně arkýřovému oknu. Jeho úpravou se může stát tvarovaná kolejnice se stylovou garníží, případně jednoduché vázané rolety.
Myslíte si, že jsme s okny skončili? Kdepak, ještě se alespoň v rychlosti podívejme na jejich tvary a délky. Tvar bývá převážně čtvercový nebo obdelníkový, ovšem jeho posazení buď vertikální nebo horizontální. K nejběžnějším patří vertikální umístění, druhá varianta se objevuje převážně na verandách, v prosklených halách a v podkroví a sluší jim dvoudílné závěsy. U vertikálního formátu se celkem meze nekladou. Do malých čtvercových oken bychom neměli aranžovat těžkopádnou dekoraci, stačí lehká záclonka nebo roleta.

Neběžný tvar, ale zajisté zajímavý je zakončení okna půlkruhem, známé třeba z kostelů.Zde se nabízí jako dekorace například závěsná květina, krátká záclonka nebo delší záclona uprostřed svázaná dekorativní šňůrkou. Než se pustíme do šití, mohli bychom se nejdříve vypořádat s problémy, které někdy okna přinášejí. Jestliže zadrhává, pak jednoduchá oprava spočívá v přihoblování okenních křídel, ovšem je potřeba zjistit přesně drhnoucí místo. V případě, že nám do místnosti profukuje, pak vyplňíme mezery třeba těsnícím páskem z neprodyšného, ale poddajného materiálu. Těsnění jsou dostupná v různých provedeních. Přejdeme-li k estetice, potom se můžeme pustit do případného opálení a natření okna, kdy zvolíme vhodný barevný odstín ladící s interiérem a samozřejmě závěsným systémem.

Autor: Kamila Rollerová Datum: 27.02.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Harmonie interiéru V.20.03.2003
Harmonie interiéru IV.09.03.2003
Typy interiéru domova I. 09.02.2003
Zasklívání oken09.11.2001
Haromonie interiéru VII.22.12.2003

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038