Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůHarmonie interiéru V. Vytisknout...
Jak na to  ->  Interiér

Připomeňme si, že cílem našeho dlouhého seriálu je, pokusit se sladit neposedný celek zařízeného bytu. Začali jsme u diktátorských oken, která nepochybně dodávají místnosti osobitý charakter. Prvním naším krokem byl tvar a umístění okna, následovně jsme se zaměřili na závěsné styly a druhy, potom jsme přešli k důležitým doplňkům, včetně závěsných systémů. Nakonec se ještě jednou blíže seznámíne s látkami, jejich barvami a použitím.V každém obchodě by vám zkušená prodavačka měla sice poradit, ale dejme si několik nepostradatelných rad i my, protože barva a struktura tkaniny předurčuje styl úpravy a konečný efekt celé místnosti. Nejprve si povíme něco o barevnosti všeobecně a nakonec přistoupíme k samotným závěsům. Při výberu látky musíme dbát nejenom na druh, ne každý se hodí jak pro závěs, tak třeba pro roletu, ale také na styl našeho bytu, velikost a světlost. Dostatečný průnik světla do místnosti umožňují a chrání její vybavení před přímým slunečním zářením průsvitné a řídké materiály, mezi které se řadí mušelín. Naopak světlo nepronikne skrz těžké látky, k těm patří třeba damašek.

Dostáváme se k barvám, o těch bychom mohli psát stále něco, zkusme tedy jenom několik základních rad, které shrneme do několika kategorií. Pro malou místnost bychom neměli volit barvy červené, oranžové a hnědé, poněvadž prostor zmenšují. Velké a výrazné vzory se nehodí ani pro malá okna, ani pro malé pokoje. Další radou pro malou místnost je: zavrhnout volbu těžké a tmavé tkaniny, barvy se zde jeví tmavší a méně výrazné. Ve velkých místnostech se zase vyvarujme použití hladkých látek a základních barev.

V tmavých bytech, orientovaných na sever, jsou barvy a světlo tmavší, to by nás mělo přivést k závěru, že zvolíme doplňky v ohnivých barvách, kterými jsou žlutá, oranžová nebo červená. V pokojích se slunečním svitem jsou zase vhodnější studené barvy. Tmavé barvy pohlcují více světla.

Jinak působí barvy při denním světle, a jinak při umělém osvětlení, proto zvažte, zda vybraná tkanina bude působit stejně dobře jak během dne, tak večer při rozsvícení žárovky. Některé barvy, jako například výrazná žlutá vyzařují jak teplo, tak chlad, jejich projev závisí na okolním zařízení, které tyto vlastnosti dokreslí. Bílé závěsy s bílou stěnou nepochybně působí studeně, zkusme použít třeba béžovou a dodáme místnosti více tepla. K chladivým barvám patří třeba ještě modrá a lípová zeleň. Ovšem při kombinaci dvou studených barev získáte často veselou zář, proto se nebojte ani těchto variant.

Použití kontrastních materiálů je často fascinujícím jevem, ale musejí být barevně sladěny, během naaranžování je třeba přitáhnout fantazii, aby příliš neuškodila. Jednoduchý styl je v tomto případě na místě. Přejděme k druhům látek. Mezi lehké materiály se řadí kaliko, gingham, mušelín, krajka, tartan, vlněný kepr, len a hedvábí. K těžkým látkám patří damašek, brokát, batist, bavlněný ryps, vlněná žinylka, běhoun a silná vlna. Chceme-li dodat prostoře na vážnosti, pak bychom se měli přiklonit právě k opulentním látkám.

K nejsilnějším a nepodajným tkaninám patří jmenovaný globelín a vlněná žinylka, ty bychom měli zpracovat pro rolety nebo rovný styl závěsů. Ideální tkaninou jak pro rolety, tak závěsy je popelín, na tuto radu bychom neměli zapomenout v případě, že se chystáme vyzdobit dvě odlišná okna v jedné místnosti. Jak jsme si již psali, pro uvedenou variantu je vhodné použít stejný materiál, barvu a styl, přizpůsobené tvaru a struktuře okna. Jednou z možností je právě závěs a roleta.

Autor: Kamila Rollerová Datum: 20.03.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Harmonie interiéru IV.09.03.2003
Harmonie interiéru III.27.02.2003
Typy interiéru domova I. 09.02.2003
Zasklívání oken09.11.2001
Harmonie interiéru XI. - osvětlujeme barevné plochy18.01.2004

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038