Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

Odběr novinek


Harmonie interiéru VIII. - vliv barev Vytisknout...
Aktuality  ->  Materiály

Rozeznáváme tři výchozí barvy: modrou, žlutou a červenou. Jejich kombinací se vyvíjí další odstíny, nazývané doplňkové-fialová, zelená, oranžová. Obecně platí čtyři základní principy barevné harmonie: uspořádaně působí sestava barvy neutrální a barvy pestré (např. bílá s modrou), vhodně ladí barvy vzájemně doplňkové (např. žlutá s fialovou), dvě barvy stejného tónu, ale různou sytostí působí též sladěně (světlezelená s tmavozelenou), ideální je pohrávat si v místnosti pouze se třemi barvami.K teplým barvám patří například: červená, oranžová a některé odstíny žluté. Vyvolávají dojem tepla, jsou živé a povzbuzující. Pro svoji aktivitu a dynamičnost jsou vhodné do místností, které jsou převážně chladné a mají okna situována na sever a severozápad.

Modrá a zelená jsou klasickými studenými barvami, charakterizují se jako klidné a pasivní. Přispívají k udržení stálého a stejnosměrného výkonu. Ideální volbou je místnost obrácená k jihu nebo jihozápadu.
Světlé barevné odstíny vesele volají, zjasňují prostor a tím, že jsou reflexní, zkvalitňují světelné podmínky. Temné odstíny působí tísnivě a utlačují odraz světla. Pestré a syté barvy ovlivňují city a oživují prostor. Lomené barvy uklidňují, a nakonec jemné - kontrastní prostor vyvažují.

Podle slov zkušených psychologů v nás může každá kombinace barev vyvolávat různé náladové aspekty. Zkusme se o jejich poznatcích podělit.

Červená údajně vyvolává podrážděnost, vedoucí k výbuchům hněvu, vzbuzuje pocity živočišné vitality a dramatického napětí. Proto by se asi nehodila do ložnice. Ovšem kombinace červené se zelenou prý působí povzbudivě, stejně tak oranžová s tyrkysovou nebo bílou. Nesmíme zapomenout na odstíny, rumělka působí vznešeně a něžně, purpur dodá prostoře důstojnosti a nachový odstín vznešenosti. Jste-li příznivcem právě červené, potom by bylo asi vhodné využít ji v společenských místnostech, kde naopak přispěje k šíření přátelské atmosféry, v kancelářích podněcuje k intenzivní práci. Opticky červená barva zkracuje vzdálenost. Díky jejímu charakteru je třeba použití v interiéru pečlivě promyslit, uplatnit ji v menším měřítku na jednotlivých částech zařízení nebo na doplňcích. Ladí s modrou a zelenou.

Oranžová zvyšuje pocit tepla v místnosti, posiluje vitalitu, zdraví, ctižádost a optimismus, rozjasní tmavý prostor. Je velmi podmanivá, působí nadřazeně až pompézně. Syté odstíny navozují pocit rozjitření nebo ohrožení. V souladu je s barvou modrou, fialovou nebo zelenou.

Žlutá barva je barva slunce, lesku, zlata, ale na lidi působí velmi rozdílně. Odstíny přecházející do červené jsou radostné a neposedné, okrové tóny navozují klid, střízlivost a solidnost. Žlutá barva v restauračních zařízeních údajně zvyšuje chuť k jídlu. Tato barva se hodí pro místnosti s malým množstvím slunečního svitu, proto je vhodná například do předsíní a na schodiště, svoje uplatnění ale také najde v kuchyni, pro odstranění únavy v pracovně a dětském pokoji. Odstíny přibližující se zelené mohou vyvolat pocity nepříjemné. Avšak zelená se žlutým nádechem, jak se dočtete i níže, působí opačně. Vhodnou doplňkovou barvou je modrá a zelená.

Modrá barva v různých odstínech představuje pohodu, klid, ticho a doma se šikne do většiny místností, působí elegantně a symbolizuje svěžest. Pokud jde o kombinace barev, má se za to, že žlutá s ultramarínovou modří vyvolávají napětí, povzbuzují a aktivizují. Intenzivní odstíny mají příznivý vliv na teritorium hlavy. Nejlepší použití je pro místnosti, které mají vyvolat pocit čistoty, nebo kde se potřebujete uklidnit. Modrofialový odstín je určen pro slavnostní a mimořádné pokoje. Světlé tóny na velkých plochách stěn působí chladně, vyvážíte je zařízením interiéru v teplých barvách. Modrá sluší kombinaci se dřevem a opticky rozšiřuje prostor. Přiměřenou doplňkovou barvou je žlutá, červená i oranžová.

Zelená je charakteristická jako barva rovnováhy, snižující nervové napětí. Působí obecně přívětivě a optimisticky již z důvodu připomínky přírody. Odstíny přecházející do žluté vyvolávají pocity lehkosti, svěžesti a bezpečí, patří k barvám jara a podzimu. Modrozelené odstíny vytvářejí pocit chladu a vlhkosti, příčinou je jistě skutečnost, že patří do barevnice léta a zimy. Purpurová s listově zelenou jsou barvami klidu. Zelená je barvou vhodnou na podlahové krytiny, má široké spektrum odstínů, které se dají navzájem dobře kombinovat. Na co bychom ovšem při výběru dekorací a volbě doplňujících barev neměli zapomenout je její proměnlivost při osvětlení. Při teplém světle se mění do žlutozelená a při chladném bílém osvětlení se tváří intenzivněji a modřeji. Dobře ladí s modrou, červenou, či oranžovou.

Hnědá barva je symbolem klidu, domova a pohody. Mnoho hnědé barvy v nekontrastním prostředí vede k pocitům nudy.

Bílá je na jednu stranu elegantní, slavnostní a působí čistě, ovšem na stranu druhou může způsobit pocit neurčitosti a prázdnoty. Ve velkých plochách a bez vhodného kontrastu působí sklesle a nudně. Je ovšem, včetně svých přírodních odstínů počínaje sněhově bílou, pokračujíc smetanovou, skořápkovou, břízovou, krémovou a přírodní, neutrální natolik, že se dají vhodně kombinovat s širokou škálou dalších barev a jejich odstínů, není problém ji zvolit jako dominantní. Její proměnlivost inspiruje k optickým efektům. Uplatnění najde ve všech místnostech bytu.

Autor: Kamila Rollerová Datum: 14.01.2004


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Harmonie interiéru XI. - osvětlujeme barevné plochy18.01.2004
Aplikace interiérových textilních omítek02.12.2003
Harmonie interiéru IV.09.03.2003
Barevný svět08.03.2003
Harmonie interiéru I.14.12.2002

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Politúry na nábytok z včelieho vosku (13 komentářů)

Jak na červotoče? (4 komentáře)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038