Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Harmonie interiéru VIII. - vliv barev

Kamila Rollerová, 14. ledna 2004

Rozeznáváme tři výchozí barvy: modrou, žlutou a červenou. Jejich kombinací se vyvíjí další odstíny, nazývané doplňkové-fialová, zelená, oranžová. Obecně platí čtyři základní principy barevné harmonie: uspořádaně působí sestava barvy neutrální a barvy pestré (např. bílá s modrou), vhodně ladí barvy vzájemně doplňkové (např. žlutá s fialovou), dvě barvy stejného tónu, ale různou sytostí působí též sladěně (světlezelená s tmavozelenou), ideální je pohrávat si v místnosti pouze se třemi barvami.

K teplým barvám patří například: červená, oranžová a některé odstíny žluté. Vyvolávají dojem tepla, jsou živé a povzbuzující. Pro svoji aktivitu a dynamičnost jsou vhodné do místností, které jsou převážně chladné a mají okna situována na sever a severozápad.
Modrá a zelená jsou klasickými studenými barvami, charakterizují se jako klidné a pasivní. Přispívají k udržení stálého a stejnosměrného výkonu. Ideální volbou je místnost obrácená k jihu nebo jihozápadu.
Světlé barevné odstíny vesele volají, zjasňují prostor a tím, že jsou reflexní, zkvalitňují světelné podmínky. Temné odstíny působí tísnivě a utlačují odraz světla. Pestré a syté barvy ovlivňují city a oživují prostor. Lomené barvy uklidňují, a nakonec jemné - kontrastní prostor vyvažují.

Podle slov zkušených psychologů v nás může každá kombinace barev vyvolávat různé náladové aspekty. Zkusme se o jejich poznatcích podělit.

Červená údajně vyvolává podrážděnost, vedoucí k výbuchům hněvu, vzbuzuje pocity živočišné vitality a dramatického napětí. Proto by se asi nehodila do ložnice. Ovšem kombinace červené se zelenou prý působí povzbudivě, stejně tak oranžová s tyrkysovou nebo bílou. Nesmíme zapomenout na odstíny, rumělka působí vznešeně a něžně, purpur dodá prostoře důstojnosti a nachový odstín vznešenosti. Jste-li příznivcem právě červené, potom by bylo asi vhodné využít ji v společenských místnostech, kde naopak přispěje k šíření přátelské atmosféry, v kancelářích podněcuje k intenzivní práci. Opticky červená barva zkracuje vzdálenost. Díky jejímu charakteru je třeba použití v interiéru pečlivě promyslit, uplatnit ji v menším měřítku na jednotlivých částech zařízení nebo na doplňcích. Ladí s modrou a zelenou.

Oranžová zvyšuje pocit tepla v místnosti, posiluje vitalitu, zdraví, ctižádost a optimismus, rozjasní tmavý prostor. Je velmi podmanivá, působí nadřazeně až pompézně. Syté odstíny navozují pocit rozjitření nebo ohrožení. V souladu je s barvou modrou, fialovou nebo zelenou.

Žlutá barva je barva slunce, lesku, zlata, ale na lidi působí velmi rozdílně. Odstíny přecházející do červené jsou radostné a neposedné, okrové tóny navozují klid, střízlivost a solidnost. Žlutá barva v restauračních zařízeních údajně zvyšuje chuť k jídlu. Tato barva se hodí pro místnosti s malým množstvím slunečního svitu, proto je vhodná například do předsíní a na schodiště, svoje uplatnění ale také najde v kuchyni, pro odstranění únavy v pracovně a dětském pokoji. Odstíny přibližující se zelené mohou vyvolat pocity nepříjemné. Avšak zelená se žlutým nádechem, jak se dočtete i níže, působí opačně. Vhodnou doplňkovou barvou je modrá a zelená.

Modrá barva v různých odstínech představuje pohodu, klid, ticho a doma se šikne do většiny místností, působí elegantně a symbolizuje svěžest. Pokud jde o kombinace barev, má se za to, že žlutá s ultramarínovou modří vyvolávají napětí, povzbuzují a aktivizují. Intenzivní odstíny mají příznivý vliv na teritorium hlavy. Nejlepší použití je pro místnosti, které mají vyvolat pocit čistoty, nebo kde se potřebujete uklidnit. Modrofialový odstín je určen pro slavnostní a mimořádné pokoje. Světlé tóny na velkých plochách stěn působí chladně, vyvážíte je zařízením interiéru v teplých barvách. Modrá sluší kombinaci se dřevem a opticky rozšiřuje prostor. Přiměřenou doplňkovou barvou je žlutá, červená i oranžová.

Zelená je charakteristická jako barva rovnováhy, snižující nervové napětí. Působí obecně přívětivě a optimisticky již z důvodu připomínky přírody. Odstíny přecházející do žluté vyvolávají pocity lehkosti, svěžesti a bezpečí, patří k barvám jara a podzimu. Modrozelené odstíny vytvářejí pocit chladu a vlhkosti, příčinou je jistě skutečnost, že patří do barevnice léta a zimy. Purpurová s listově zelenou jsou barvami klidu. Zelená je barvou vhodnou na podlahové krytiny, má široké spektrum odstínů, které se dají navzájem dobře kombinovat. Na co bychom ovšem při výběru dekorací a volbě doplňujících barev neměli zapomenout je její proměnlivost při osvětlení. Při teplém světle se mění do žlutozelená a při chladném bílém osvětlení se tváří intenzivněji a modřeji. Dobře ladí s modrou, červenou, či oranžovou.

Hnědá barva je symbolem klidu, domova a pohody. Mnoho hnědé barvy v nekontrastním prostředí vede k pocitům nudy.

Bílá je na jednu stranu elegantní, slavnostní a působí čistě, ovšem na stranu druhou může způsobit pocit neurčitosti a prázdnoty. Ve velkých plochách a bez vhodného kontrastu působí sklesle a nudně. Je ovšem, včetně svých přírodních odstínů počínaje sněhově bílou, pokračujíc smetanovou, skořápkovou, břízovou, krémovou a přírodní, neutrální natolik, že se dají vhodně kombinovat s širokou škálou dalších barev a jejich odstínů, není problém ji zvolit jako dominantní. Její proměnlivost inspiruje k optickým efektům. Uplatnění najde ve všech místnostech bytu.





Copyright © 2001 Domácí dílna