Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůStojan na broušení dřeva...a nejenom dřeva Vytisknout...
Jak na to  ->  Dílna  ->  Vybavení

Při zařizování bytu, je dost častou kutilovou činností práce se dřevem. Výroba různých poliček a přihrádek je taky to, čím si kutil zaslouženě získá obdiv hlavně manželky. Aby se svým výtvorem mohl pyšnit oprávněně, musí tomu odpovídat i povrchová úprava daného výrobku...Existuje mnoho nástrojů (docela drahých), které nám broušení ulehčí, ale kutil má doma většinou jen jeden z nich - vrtačku. K ní však lze skoro v každém železářství koupit držák, kterým se vrtačka upevní k pracovnímu stolu, a brousící nástavec, kterým se upevňují kotouče smirku. Mám na mysli nástavec na kotouče s tzv. “suchým zipem" (ne gumový se šroubem uprostřed). Tyto nástavce se dělají pro různé průměry. Nejběžnějším a pro běžné práce dostačujícím, je průměr 125mm. Větší nedoporučuji, protože zbytečně hází.

To by nám zatím sice mohlo stačit, ale brousit takto různá prkénka z ruky znamená, že dříve či později se z dílny ozvou nadávky a kutilovy kroky míří k lékárničce. Věřte, že takovou “šmirglůvkou” pobroušené prsty (a obzvlášť nehty) patří k nejbolestivějším a nejdéle se hojícím malým úrazům. Proto je třeba vymyslet nějaký opěrný stolík.

Já jsem to vyřešil velmi jednoduše – sehnal jsem si v jedné škole už nepoužívaný podstavec na pokusy z fyziky. Stolík upevníme na pracovní stůl co nejblíže brousicímu kotoučku, ale zase ne moc blízko, aby se nestalo, že kotouč bude brousit se dřevem taky stolík. Většinou je vhodná mezera kolem 3mm. Smirkové kotouče (dřívější označení “skelný papír” je nepřesné-brusným materiálem už dávno není drcené sklo, ale karborundum) se prodávají v různých zrnitostech. Obecně platí, že pro nejhrubší opracování je vhodnější číslo smirku kolem 30, pro finální pak kolem 100. Větší číslo (čili více zrníček brusiva na jednotku plochy na smirku) nepoužívejte, dřevo se pak pálí a kotouč se dříve zanese. Také platí, že čím tvrdší dřevo brousíme, tím vhodnější je volit číslo zrnitosti nižší, například pro buk rozhodně nebudeme používat zrnitost 100 ale raději 30.

Zkontrolujeme, zda je kotouč kolmý ke stolíku a můžeme začít brousit. Dávejme pozor na to, aby k úběru materiálu docházelo spíše před osou vrtačky (kotouč sám si dřevo přitlačuje ke stolíku) než za osou, tam totiž kotouč dřevo nadzvedává a my bychom je zbytečně museli ke stolíku tlačit.

Při práci dřevo netlačte ke kotouči příliš velkou silou. I když materiál rychleji ubývá, rychleji se také opotřebovává kotouč, dřevo se může zbytečně pálit a také kotouč se tlačí od svislého směru, deformuje se a tím nejsou pak i jednotlivé strany hranolku přesně kolmé. Navíc zase vzrůstá nebezpečí toho, že zvláště menší kousky dřeva se do kotouče ”kousnou” a my včas s prsty neuhneme…

Takto vybroušený materiál pak jen zlehka přejedeme jemným smirkem v ruce, vykartáčujeme dřevěný prach a povrchově upravíme dle libosti.

Až získáte v práci větší jistotu a potřebný “grif”, můžete na takovém přípravku brousit dřevěné desky široké skoro až dvojnásobek průměru kotouče. A taky zjístíte, že smirek na suchý zip se prodává nejen na broušení dřeva, ale i na kov a že s vrtačkou s regulací otáček si skvěle nabrousíte nože, dlátka….a co já vím všechno.

Ať se daří…a nezapomínejte na bezpečnost. Kutil s brýlemi na očích možná vypadá komicky, ale oči máme jenom dvě!

Autor: Michal Hlosta Datum: 04.02.2002


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Stojan na vrtačku s nožní šlapkou31.03.2002
Pracovní stůl15.02.2002
Vybavujeme si dílnu29.01.2002

 Reakce na článek 1 příspěvek 
Od Téma Datum
tomecblog o nabytku08.11.2009 21:43
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038