Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

Odběr novinek


Práce s obkladovým korkem Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům  ->  Obkládání

Pokud chcete, aby váš byt vypadal teple a útulně, zkuste jej obložit obkladovým korkem. Tento materiál si pro svou měkkost a izolační vlastnosti získal mnoho příznivců nejen mezi kutily. V našem článku se dozvíte, jak s korkem pracovat.Použití: co jsem já obkládal korkem

-Deska dvou stolků a botníku

-Dveře vestavěných skříní

-Svislá deska za kuchyňskou linkou

-Krycí plech kolem vany v koupelně

-Je možno obkládat i zdi, umakart, sololit, ...

Obkladový korek se od podlahového značně liší. Je tenčí (2 mm), ohebný, většinou děravý a často se láme. Rozlišoval bych dva druhy. Jednak jemnozrnný, se stejnými zrny, velkými několik milimetrů. A pak dekorativní, který obsahuje kusy velké několik centimetrů (terminologii jsem si vymyslel). S tím se pracuje podstatně hůře. Prý existuje i korková "tapeta", korek silný 1 mm, případně i podlepený papírem. S tím jsem nepracoval, ale dělalo by se s ním asi pěkně.

Korek se prodává většinou v rozměrech 30 x 60 cm (balík po 11 kusech, cca 2m2) , nebo v rolích 50cm x 8 m, nebo více. S rolí se pracuje pěkně, až na ten vnitřní konec, který se kroutí. Je nutno nechat předem narovnat.

Pokládání se poměrně dost liší od práce s podlahovým korkem. Na obkladový není možno nanášet větší množství lepidla. Je porézní a lepidlo by proteklo na povrch. Není ale ani nutné bezvadné přilepení na celé ploše. Práce se tím spíše zjednodušuje. Je možno použít disperzní lepidla (Distyk, Korkkleber, použil jsem i Dispercoll na dřevo), nebo Chemopren. Lepidlo se ale nanáší jen na podklad, nesmí zaschnout. To i v případě chemoprenu! Do mokrého lepidla položíme pásy korku a přitlačíme. Lepidlo částečně pronikne korkem. Proto je třeba, aby mělo podobnou barvu, nebo bylo bezbarvé. S jemnozrnným korkem nejsou při práci problémy. Ten snesl i promočení Dispercollem. S "dekorativním" byly problémy. Velké a přitom tenké kusy bobtnají více, než okolí, a tvoří se boule. Tam bych doporučoval chemopren. Ale s úspěchem jsem lepil i disperzí. Boule se po vyschnutí srovnají, stejně jako tapety na zdi. Pokud chceme korek ohýbat přes hranu desky, necháme ho zatím přečnívat. Dbáme na důkladné přilepení na okrajích desky! Lepidlo, které přeteklo, předem zespodu otřeme, po zaschnutí by bránilo ohybu. Po důkladném zaschnutí korek ohneme přes hranu a přilepíme chemoprenem. Už klasickým způsobem, nanést na obě plochy, nechat zaschnout a pak silně přitlačit, nebo přiklepat. Pokud to budeme dělat dříve, odlepí se okraje a udělá se vyboulená hrana. Lámavý korek ohýbáme a lepíme radši až po prvním nalakování.

Pokud nechceme ohýbat korek přes boční hranu, ořízneme ho po zaschnutí lepidla ostrým nožem podle hrany. U stolků doporučuji ještě před lakováním olemovat okraje desky dřevěnou latí, osvědčila se mi levná lišta 7 x 20 mm, určená např. na závěsné mapy. Lepil jsem ji dispercollem, pokud kvůli rozměrům není možno použít svěrky, přiklepl jsem ji špendlíky, které jsem po zaschnutí vytáhl.

Na lakování jsem používal "vodouředitelný lak na parkety a nábytek (příp. Polyurex), nebo levnější a nenápadnější Sportakryl. Ten hlavně na svislé plochy, kde nehrozí voda. Tam kde hrozilo dlouhodobé namočení (květináče), jsem použil ten první uvedený, je po zaschnutí vodě naprosto odolný. Pozor na Sportakryl, na drsném povrchu příliš silou neroztírat, pění. A v žádném případě ho neředit.

Po prvním nátěru se okamžitě poznají špatně přilepená místa. Kde to vadí, je možno to ještě opravit, na hranách snadno, v ploše proříznutím, nebo protržením a následným přilepením. Upozorňuji, že to na výsledku skoro není vidět! A po vyschnutí prvního nátěru se i hrozivé boule srovnají. Celkem jsou třeba 2 - 3 nátěry. V jednom případě jsem potřeboval tmavý povrch, mořil jsem ho mořidlem DIAMO (Disperzní akrylátové mořidlo, výr. Barvy Tebas, Praha).Výborné mořidlo, ani na měkkém dřevě nedělá skvrny, nezakrývá kresbu dřeva. Bohužel bylo příliš levné, a tak ho nikde nemají, i když výrobce ho inzeruje pořád. Asi by šlo použít Dixol, nebo podobné lazurovací laky. Předem vyzkoušet.

Největší chyby při lepení:

-Netrpělivost. Nelakovat dřív, než zaschne lepidlo. Případné opravy jsou pak mnohem těžší, protože lak uzavře póry a lepidlo nanesené pod korek pak pomalu vysychá.

-Příliš mnoho lepidla - proteče na povrch. Nevadí to zase tak moc, po nalakování bezbarvým lakem to skoro není vidět.

-Příliš málo lepidla, nebo pomalá práce - někde zaschne dřív, a zůstanou nepřilepená místa.

Použité nástroje
Použitý materiál
Zubová stěrka na nanášení lepidla
Obkladový korek
Ostrý nůž nebo řezák
Lepidlo na korek
Štětec
Lak


Autor: Miroslav Pikous Datum: 09.11.2001


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Dřevěné podlahy02.07.2002
Koberce teoreticky11.11.2001
PVC teoreticky11.11.2001
Pokládání podlahového korku11.11.2001

 Reakce na článek 1 příspěvek 
Od Téma Datum
PPPFoto24.09.2014 11:26
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Politúry na nábytok z včelieho vosku (13 komentářů)

Jak na červotoče? (4 komentáře)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038