Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůStudniční voda Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům  ->  Voda

O věcech, týkajících vody ze studny, by se dala napsat celá knížka. Asi nejdiskutovanější téma je kvalita vody. Přehled základních informací k tomuto tématu vám nabízí tento článekO kvalitě vody rozhoduje několik faktorů. Především je to umístění, hloubka a provedení studny. Negativní vliv má i nesprávný způsob provozování zemědělství a špatné životní prostředí. Nebudeme vyjmenovávat všechny příčiny nekvalitní studniční vody a omezíme se jen na ty, s nimiž se v našich podmínkách setkáváme nejčastěji.

Bakterie
Některé bakterie zabíjejí, bez jiných se nedá žít. Zajímat nás proto budou jen ty, které pro lidi představují nebezpečí, mohou způsobit nemoc a jsou tedy patogenní. Bakterie jsou příčinou některých nemocí, jako jsou úplavice, žloutenky, salmonelózy a jiné. V zemích třetího světa jde navíc o tyfus a choleru. V rozboru se nesmí objevit ani jediná bakterie koli, fekální, koliformní či enterokok. Rozbor ale neříká, co bude voda obsahovat zítra, celý problém proto neřeší. Zkušenosti jasně ukazují, že po přidání levných dezinfekčních prostředků (savo, chloramin) voda často páchne a po krátkém čase se problém nebezpečných bakterií většinou opět vrací. Nejlepší je instalace vhodného domácího průtokového přístroje, který obvykle zachycuje i řadu chemických škodlivin, ale zachovává minerální látky. Protože přístroj má menší průtok, může zásobovat pouze jeden pitný kohoutek. Nelze jej proto nainstalovat na hlavní přívod. Nejčastěji se aplikuje na kuchyňskou linku či pod ni.

Dusičnany
Norma dusičnanů pro kojence je 15 mg na jeden litr vody, pro dospělé až 50 mg. Dusíkatá hnojiva jsou splachována dešti do podzemních vod, proto se v praxi obsah těchto látek v jednom litru vody pohybuje mnohem výše. Hrozí pak vznik různých onemocnění, zejména u dětí. Proto se doporučuje používání domácího přístroje, který mění škodlivé dusičnany na neškodné látky. Po odstranění dusičnanů nevadí ani několikanásobné překročení hranice dusitanů. Převaření vody s dusičnany nepomůže, ale spíše uškodí, neboť objem vody se po odpařením zmenší, což způsobí větší obsah dusičnanů na objem vody.

Rozbor vody
Běžný laboratorní rozbor vody odhalí přibližně třetinu ukazatelů normy. Taková přesnost většinou postačuje, neboť škodlivé látky, které rozbor nerozpoznává (rakovinotvorné pesticidy nebo herbicidy určené k hubení plevele a hmyzu, pachutě a zápachy), obvykle zachycují domácí přístroje automaticky. Ukazatele se dělí na zdravotní (bakterie, dusičnany) a technické (železo, chloridy atd.). Technické ukazatele zdraví nepoškozují a proto se jejich nadměrného výskytu obávat nemusíme. Řada škodlivin patří mezi kumulační jedy, popřípadě karcinogeny. Jejich působení se proto projeví až po desetiletích.

Důležitá pravidla

1,Celý objekt je nezbytné zbavit nečistot mechanickým filtrem umístěným na hlavním přívodu za vodoměrem či za darlingem. O nezbytnosti takového opatření nás přesvědčí pohled na původně sněhobílou vložku, která se záhy zašpiní.

2,Neměli bychom zapomínat na rozbor vody,který zpravidla odhalí přebytek dusičnanů nebo nebezpečných bakterií.

3,Problém je řešitelný umístěním přístroje do kuchyně. Mechanický filtr a přístroj na bakterie by měl být jako nezbytná prevence automaticky osazován v každé domácnosti.

4,Domácí přístroje zpravidla díky levnému provozu nemohou zaručit kvalitu vody, která se vyžaduje pro nejmenší děti. Kojencům bychom proto měli kupovat jen vyhovující vodu.

5,Je potřebné dodržovat instrukce v návodu, který musí být v češtině. Jde zejména o dodržení vstupu a výstupu, včasnou výměnu vložek apod.

6,
Kupovat bychom měli jen schválené výrobky Ministerstvem zdravotnictví České republiky.


Autor: Redakce podle Ing. Zdeňka Žáka Datum: 13.11.2001


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Přírodní čištění a využívání vody v rodinných domech a rekreačních objektech31.07.2008
Údržba vody v bazénech II.01.05.2003
Stavební kameny života pokojových rostlin30.03.2003

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038