Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůStavební kameny života pokojových rostlin Vytisknout...
Jak na to  ->  Zahrada

Jistě jste si již mnohokrát přečetli o tom, jak například větrat, jak zalévat a jaké okno je pro tu danou rostlinu ideální. My vám teď nabízíme shrnutí všech těchto faktorů pro vaši lehčí orientaci, protože pokojové rostliny se mohou nádherně vyvíjet a dělat vám tím radost, jen když jsou jejich základní požadavky optimálně splňovány. Tedy když všechno, co k životu potřebují, dostanou ve správné době a správných dávkách.Těmito faktory růstu jsou: voda, vzduch a vlhkost vzduchu, živiny, teplota (chlad) a světlo. Abyste o vaše pokojové rostliny co nejlépe pečovali, je důležité, aby se jednotlivé faktory navzájem správně kombinovaly. K tomu vám nyní poskytujeme základní pravidla.

Voda
Voda zabezpečuje řádnou látkovou výměnu rostlin. Rostliny obsahují až 90 % vody, kterou vypařují průchody, jež se nacházejí zpravidla na spodní straně listů. Takto dochází k vodnímu deficitu, který způsobuje vzlínání a rostlině umožňuje nasávat kořeny vodu nahoru. Voda je také důležitá pro transport živin ze země. A to ve zředěné formě, neboť rostliny to jinak nedokáží. Stejně tak důležitá je pro odvádění produktů látkové výměny a jako pomocník regulace teploty.
Voda je stejně tak důležitá pro odvádění produktů látkové výměny. Je-li například velké horko, rostlina vodu vypaří, čímž se ochladí. Voda drží napjatou rostlinou tkáň. Pokud je jí nedostatek, buňky ochabují a rostlina vadne.

Základní pravidla

Rostlinu nesmíte nikdy přelévat, aby neshnily její kořeny, což by mělo za následek omezený příliv látek. Jsou-li teploty nízké a vlhkost vzduchu vysoká, zalévejte méně. Je-li tomu opačně, zalévejte častěji.

Vzduch a vlhkost vzduchu
Vzduch je rostlinám potřebný, stejně tak jako nám, k dýchání. Rostliny mohou být snadněji napadeny škůdci, pokud bráníte pohybu vzduchu, například tím, že rostliny stojí velmi blízko u sebe. Spolu se vzduchem rostliny přijímají i vodní páry, jejichž potřeba je přes 60 %, a to hlavně u rostlin tropických.

Základní pravidla

Důležité je jak větrat, tak se také starat o vlhkost vzduchu. Platí jednoduché pravidlo, že čím vyšší je teplota místnosti, tím vlhčí vzduch je třeba rostlinám zajistit.
Průvan je pro všechny rostliny škodlivý. A to platí hlavně v zimě. Špatný vzduch (třeba otrávený zplodinami z cigaret) způsobuje vadnutí celé rostliny (květy, listy, pupeny).

Živiny
Živiny se rostlinám dostávají zpravidla půdou, substrátem a hnojivy. Rozlišují se na živiny hlavní (dusík, fosfor, draslík, hořčík, vápník, síra) a na stopové prvky (přijímány jen v malých dávkách: železo, měď, mangan, molybden, zinek, chlór, bór). Rostliny se ve svých požadavcích na živiny velice liší (opravdu málo jich potřebují orchideje a kaktusy). Obecně také platí, že velké rostliny potřebují více živin, než rostliny mladé a malé.

Základní pravidla

Když stoupá teplota a dávky vody (ve fázích růstu), vždy hnojte. Pokud rostlina odpočívá, je přítomen chlad či nedostatečné světlo, nebo se velmi málo zalévá, nikdy nehnojte. Nejrychleji působí tekutá hnojiva nebo postřiky na listy. Pravidelné dávky hnojiva nenahrazují přesazování. Rostliny pěstované speciálním způsobem (např. v hydroponii) potřebují hnojiva určená pro tento způsob pěstování.

Teplota (chlad)
Při nízkých teplotách rostliny svou látkovou výměnu zpomalují a naopak. Většina rostlin vyžaduje teplotu mezi 16 a 20°C. V noci by pak teplota měla být o něco nižší. Velmi nebezpečný pro všechny rostliny je chlad od země. V zimě teploty kolem květináče klesají rychleji. Je vhodné rostlinu přemístit nebo od země dobře izolovat (polystyrénem, korkem).

Základní pravidla

V období klidu vždy poklesne teplota. Rostliny je tedy nevhodné jak příliš zalévat, tak vůbec hnojit. Chlad od země ublíží hlavně tropickým rostlinám a rostlinám v hydroponii. Chlad od země a stojatá voda vaši rostlinu dokáží nenávratně zničit.

Autor: Pavla Fridrichová Datum: 30.03.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Přírodní čištění a využívání vody v rodinných domech a rekreačních objektech31.07.2008
Údržba vody v bazénech II.01.05.2003
Studniční voda 13.11.2001

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038