Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůÚdržba vody v bazénech I. Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům  ->  voda, chemické čištění

Plavání je lékaři považováno za nejvhodnější tělesnou aktivitu, která pozitivně ovlivňuje zdraví člověka. Snad proto je v každém větším městě krytý bazén, který navštěvují tisíce lidí. Mnoho z nich si ovšem staví bazény na svém pozemku. Ti movitější si nechají postavit kryté bazény, čímž dosáhnou celoročního provozu, ti méně movití staví bazény venkovní, jejichž provoz je omezen letní dobou. Ať patříte do první či druhé skupiny, nevyhnete se ani v jednom případě udržování čistoty bazénu.Většina rodinných domků disponuje pouze venkovními bazény a proto většina článku bude věnována jim. Jak již bylo řečeno, díky podnebným podmínkám je nemožné, až na otužilecké výjimky, provozovat bazén v zimním období. Jejich sezóna tak začíná v průběhu května a června a končí většinou babím létem. Pokud majitel nechá přes zimu v bazénu vodu, což není právě šťastné řešení, je ji třeba před prvním koupáním filtrovat. Jakmile bude voda čistá je nutné ji ošetřit vyšší dávkou chemických prostředků, čímž voda dostane „chemický šok“ a závěrem bude zničení řas a bakterií. Každopádně je vhodné před začátkem sezóny vodu vyměnit a bazén pořádně vyčistit. Pokud se pustíte do řádného vyčištění bazénu, tak v žádném případě nepoužívejte k čištění stěn a dna saponátové přípravky, které obsahují jemný písek. Totéž platí o používaném náčiní, tedy žádné ostré či drsné předměty. Takovéto poškození bazénu a jeho následná oprava dokáže udělat pořádný „vítr v peněžence“.

I během používání bazénu je potřeba vodu udržovat ve zdravotně nezávadném stavu. K tomuto kroku slouží bazénová filtrace, kterou je nutné mít u každého bazénu. Sama o sobě však filtrace není dostatečně účinná a nezajišťuje odpovídající parametry vody. Podstatou filtrace je čerpadlo, které nasává vodu z povrchu do filtru, kde se čistí a tryskami je přiváděna zpět do bazénu. Filtr obsahuje pískovou náplň, v níž jsou zachycovány nerozpustné nečistoty obsažené ve vodě. Je nabíledni, že i písek se postupem času zanese nečistotami a je nutné ho pečlivě proprat. Obvykle se to dělá tak, že se voda přivádí do filtru opačně, tedy proti filtračnímu procesu. Prací voda se následně s vyplavenými nečistotami odvádí do odpadu. Filtry na tuzemském trhu se liší podle výrobce a proto nelze nalézt univerzální dobu, kdy je nutné filtry čistit. Každopádně se doporučuje sledovat přiložený návod, v němž výrobce uvádí, jakým způsobem a hlavně kdy se má filtr se zaneseným pískem čistit.

Vyjma filtrace je pro zdravotně nezávadný provoz bazénu nutné chemické ošetření. Do vody se nejen užíváním bazénu dostávají mikroorganismy, které se v ní množí a vytvářejí například nežádoucí řasy, které jsou škodlivé pro organismus člověka. Proto je vhodné a většinou nutné dávkovat do vody optimální množství volného chloru či jiných chemických prvků určených pro provoz a údržbu bazénů. Ty se potom statečně s mikroorganismy poperou a všechny zničí. Důležitým faktorem je kyselost respektive zásaditost vody, jejichž hodnoty se udávají jako pH faktor. Jeho sledování je nutné pro správné fungování a dávkování chloru. Při pH vyšším než 7,6 se kyselé látky obsažené ve vodě srážejí a usazují. Prokazatelným efektem tohoto stavu je tvorba mléčného zákalu , filtrační zařízení se rychleji zanáší. Při pH nižším než 7,2 se naopak voda stává agresivní a má korozivní účinky. Člověk ponořený do takovéto vody pociťuje silnější dráždění očí a sliznic. Doba již pokročila mílovými kroky kupředu a díky duchapřítomným chemikům máme k dispozici přípravky, které nám umožňují udržovat vodu v dobrém stavu.

Autor: Miroslav Loup Datum: 20.04.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038