Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůParketové podlahy III. Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům

Už třetí část seriálu o parketových podlahách Vám přiblíží povrchovou úpravu starých parket.Částečná rekonstrukce

částečnou rekonstrukci provádíme tam, kde je poškozená jen část podlahy. Musíme si však být vědomi toho, že k poškozenému místu se dostaneme vždy jen od kraje podlahy. Částečná rekonstrukce tedy připadá v úvahu u obvodů místnosti. Například tam, kde kdysi stála kamna a kde jsou proto parkety zčásti propálené. Nebo namáhaná místa u dveří a podobně. částečná rekonstrukce spočívá jen ve výměně těchto ploch. Celkově i částečně zrekonstruovaná podlaha dále vyžaduje broušení a povrchovou úpravu lakováním a tmelením, v mnohém shodnou s povrchovou úpravou starých parket.

Povrchová úprava starých parket
Staré parkety renovujeme tehdy, pokud jsou zašlé, mírně rozeschlé a poškozené, nebo u nichž vznikly nerovnosti povrchu vysycháním a namáháním. Jedná se o relativně jednoduchý, rychlý a velice efektivní technologický proces, na jehož počátku je nevábná a zašlá parketová podlaha a na jeho konci, po několika hodinách práce, zářivá chlouba našeho bytu. Dostupnost potřebných strojů v půjčovnách nářadí, stejně jako dostupnost zvolených laků, dává možnost realizovat tento "zázrak" každému zručnějšímu kutilovi. Ale i ten by měl zvážit rizika, která tím podstupuje. Jednak při broušení, kdy malá nepozornost při ovládání brousicího stroje může způsobit, že v místě změny směru se parkety poškodí probroušením natolik, že budou vyžadovat výměnu. Nebo v lepším případě dojde k nerovnosti podlahy.
Stejně tak lakování a tmelení, které je pro zručné řemeslníky hračkou, může skončit poměrně značnou finanční ztrátou za nové laky a zbytečnou námahou vynaloženou při novém broušení. Přitom rozdíl mezi finanční částkou vydanou za materiál při amatérském lakování a částkou zaplacenou profesionálům je velice malý a oproti možnému riziku zanedbatelný. Před úpravou staré parketové podlahy odstraníme boční lišty, prahy a samozřejmě všechny nečistoty z jejího povrchu. Teprve poté přistoupíme k následujícímu postupu.

Broušení

K broušení použijeme speciální rotační válcovou brusku, jejíž válec má horizontální osu a brusné papíry zrnitosti 24, 36, 60 a 120, které pomocí upínacího zařízení připevňujeme na válec. Posun brusky musí být rovnoměrný, při změně směru je nezbytné válec nadzvednout. Páka k tomuto úkonu je umístěna na vodicích řídítkách. Jak již bylo řečeno, pokud tento úkon opomeneme nebo nezvládneme, nenávratně povrch podlahy poškodíme vybroušením prohlubně v místě změny směru. Hrubé broušení opakujeme tak dlouho, dokud neodstraníme zašlou špínu. K obroušení krajů, kam nedosáhne válec brusky, a na místa pod radiátory apod. použijeme malou ruční brusku. Bývá vybavena i vyměnitelným prodlouženým ramenem.

Jemné broušení
Po dokončení hrubého broušení a odstranění pilin následuje broušení jemné. Provádí se speciálními ocelovými "síty" upnutými k brusce s vertikální osou rotace. Brusné síto se umístí pod plstěnou podložku a nijak se neupevňuje. Broušením se vytvoří hladká lícová plocha parket, která po přelakování vytvoří dokonalou rovinu.

Autor: Antonín Suk Datum: 25.03.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Parketové podlahy IV.10.04.2003
Zasklívání oken09.11.2001

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038