Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajů



Pěstujeme papriky Vytisknout...
Jak na to  ->  Zahrada

Se začátkem února se blíží čas výsevu paprik. Dnes se tedy zaměřím na pěstování této původem jihoamerické zeleniny.



Pěstování paprik je dle názoru některých pěstitelů velmi náročné. Dle mého názoru to není až tak obtížné, pokud ovšem dodržíte několik pravidel.

Pravidlo první – Začít včas
Pro kvalitní sklizeň je nutné předpěstování paprik z co nejčasnějšího výsevu. Kdo má skleník může s přepěstováním začít již v polovině ledna. Ti co skleník nemají, budou vysévat o nějaký týden později. Já osobně, nemajíce skleníku, vysévám papriky začátkem února. Mají relativně dlouhou dobu klíčivost – až tři týdny. Je proto dobré je před výsevem namočit ve vlažné vodě. Jako výsevní substrát použijeme buď substrát pro výsev nebo si můžeme namíchat substrát vlastní. Hlavní složku by měla tvořit písek s příměsí hlíny s rašeliny. Tento substrát bychom měli vydezinfikovat nebo použít přípravek proti houbovým chorobám, které by mohly způsobit padání klíčních rostlin.

Pravidlo druhé – Teplo a vlhko po výsevu
Po výsevu papriky zakryjeme a udržujeme pře teplotě asi 25°C. Pokud používáme polyetylénový sáček nebo sklo je vhodné na několik minut denně kryt sejmout a případně i otočit. Až rostliny trošku povyrostou, můžeme z nich kryt odstranit. Při zalévání však nesmíme rostlinky přelít. Já osobně je radši rosím, odstátou vodou (pozor aby je slunce nespálilo).

Pravidlo třetí – Přesázet
Papriky je nutné alespoň jednou přesázet před výsadbou. Osvědčuje se je přesazovat po dvou. V některých knihách lze najít radu, že se mají kořeny zakrátit o jednu třetinu. Tuto metodu jsem vyzkoušel, ale nepozoroval jsem žádný rozdíl mezi rostlinkami se zakrácenými a nezkrácenými kořeny.

Pravidlo čtvrté – Včas ven
Obvykle se papriky sázejí ven v květnu. Záhon pro ně musí být dostatečně slunný a dobře vyhnojený nejlépe hnojem. Je možné je vysázet i dříve pod fólii, ale zde je nutné dbát, aby se rostliny při slunečném dni nespálily. Fóliovník je třeba pravidelně větrat. Pokud hrozí pozdní mrazíky doporučuji přikrýt papriky ještě přes fólii netkanou textilií. Tak by měly papriky vydržet mráz až mínus osm stupňů. Před výsadbou nezapomeňte papriky otužit. Výsadba se provádí na vzdálenost 25-30cm (větší odrůdy 30 až 40cm), tak jak byly předpěstovány tedy po dvou. Doporučuji je zapustit hlouběji do země. Rostliny pak budou stabilnější. A při růstu je ještě přihrnovat. Pokud se nám zdá, že rostliny jsou již vysoké, pořídíme jim oporu. Půdu udržujeme kyprou. Odnože, které rostou v blízkosti půdy odstraníme.

Pravidlo páté – Teplo a vlhko venku
Papriky potřebují teplo, velké množství vody a zejména vlhko. Pokud nepěstujeme papriky ve skleníku nebo velkém fóliovníku, musíme spoléhat na přírodu. Pro zálivku používáme odstátou, pokud možno vlažnou vodu (necháme ji přes den ohřívat v tmavé nádobě a při ponoření ruky musí být příjemná. Pokud je horká, přilijeme trochu vody studené). Rosltiny můžeme navečer kropit. V žádném případě kropení ale neprovádíme za přímého slunce, protože bychom je spálili.

Pravidlo šesté – Výživa
Během vegetace je nutné také přihnojování. V závislosti na počátečním pohnojení je přihnojíme jednou, dvakrát či třikrát, nejlépe Cereritem. Pro výživu je také možné přihnojit ledkem vápenatým. Vždy si ale přečtěte návod, doporučené dávkování a nezapomínejte, že dvakrát méně je lepší než jednou více. Pokud se stane, že se vyvíjející plod vklíní mezi větvičky, papriku včas vylomíme, abychom potom nezlomili větvičky s dalšími paprikami.

Pravidlo sedmé – Pravidelné kontrola
Při pěstování venku jsou nejčastějším škůdcem mšice a molice. Při menším napadení je možný ruční odstranění, při větším můžete použít přípravek Karate.

Při nadměrně vlhkém a chladném období mohou začít plody hnít a mohou také zahnívat stonky paprik. Zde je možné použít přípravek proti houbovým chorobám, nicméně v chladu a mokru si ani tímto příliš nepomůžete.

Autor: Vladimír Čech Datum: 06.02.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek 8 příspěvkků 
Od Téma Datum
JolanaLepší výsledky u nového foliovníku???04.04.2020 12:05
MartinRe:Eva19.04.2018 08:02
Evapěstování paprik23.07.2014 13:22
ankakomentar14.03.2010 21:17
Milanpapriky23.02.2007 09:38
interpaVelmi srozumitelné.31.01.2006 14:24
pajajasuper napsáno23.01.2006 23:14
anonymto je blbost21.05.2004 10:06
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038