Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůVlhnutí zdi bytového jádra Vytisknout...
Zeptejte se odborníka  ->  Koupelna

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu, týkající se plísní. Před čtyřmi měsíci jsme přestavěli v panelovém bytě jádro - původní umakartové jsme nahradili poforixem. Koupelna je celá obložená a z druhé strany koupelnové stěny je umístěna kuchyňská linka. V kuchyni je obložena pouze část mezi kuch. linkou a horními skříňkami, zbytek vylíčen primalexem. Zjistili jsme, že zadní stěny horních skříňek linky příléhající ke zdi koupelny plesniví. Plesnivá je samořzejmě i zeď. Z jakého důvodu se plíseň objevila? Kuchyňská linka je nová a v bytě je suchý vzduch. Je možné, že protéká vodoinstalace, zeď je vlhká a plíseň se objevila v mistě, kde zeď nemohla "dýchat"? Jak máme zeď ošetřit? Předem děkuji za radu. S přáním hezkého dne, Petra ČechováV případě že, není koupelna obložena až ke stropu, může docházet k difuzi vodních par přes stěnu a k vlhnutí zdiva v její horní části. V tomto případě je nutné natřít horní část nad obkladem vodouodpudivým nateriálem. Dále je nutné zajistit důkladné odvětrání koupelny pomocí ventilačních mřížek vyústěných do centrální ventilační šachty (vzhledem k tomu, že se jedná o panelový byt, předpokládám, že koupelna není větrána přímo).

Pokud je koupelna obložena až ke stropu, musí jít o chybu ve vodoinstalaci. Může být např. špatně proveden některý ze spojů na potrubí. V takovém případě je nutná oprava spoje, která patrně bude vyžadovat i zásah do zdiva.
Dále je možné, že nedošlo k zabalení potrubí izolací zamezující kondenzaci vodních (na trubkách vlivem vysokých teplotních rozdílů dochází ke srážení vzdušné vlhkosti). Může docházet k postupnému vlhnutí zdiva. Bude nutné vodoinstalaci odkrýt a provést dodatečnou izolaci, jinak se problém nedá odstranit.
A konečně, při montáž horní části kuchyňské linky mohlo dojít k narušení potubí navrtáním (snadno k tomu dojde u plastových potrubí). Opět je nutné porušení najít a nějakým způsobem opravit (zavařit, zalepit apod.)

Marek Stejskal
student ČVUT Praha, fakulta architektury

Autor: Marek Stejskal Datum: 16.10.2002


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek 6 příspěvkků 
Od Téma Datum
magnolieplíseń22.10.2009 17:47
magnolieplíseń22.10.2009 17:46
Kamilplíseň04.04.2006 21:58
Brindza Dušanproti plesni v kúpelni02.02.2006 13:51
Pavel BodnárPraktický poznatek06.02.2005 17:48
mildakoupelna22.07.2004 08:59
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038