Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

Odběr novinek


I bazény mají svá rizika Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům  ->  Voda

Zahradní bazén je pro většinu z nás především synonymem zábavy a odpočinku. I bazény ale mají svá rizika - už protože se plní vodou, ve které se například malé dítě, ale i dospělý člověk může poměrně snadno utopit.Účelem zahradního bazénu je sloužit k zábavě a odpočinku. Přesto i využití tohoto jinak veskrze příjemného prostředku však může mít svá rizika. O tom ostatně svědčí i stále ještě poměrně čerstvý příklad z Francie, kde dokonce vyšel zákon, podle kterého musí být od počátku letošního roku všechny nekryté bazény (včetně rodinných) opatřeny ochrannými prvky proti utonutí. Nejde však jen o možnost utonutí. Bazén to je především voda a ta, jak známo, z mnoha materiálů i ve velmi malém množství dělá klouzačku.

Bazény jsou rizikové především pro děti. A protože jen málokteré dítě odolá vábivé moci vody, je důležité se postarat především o to, aby děti nemělo co lákat. Nejúčinnějším ochranným prvkem je - jako ve všech podobných případech - důsledný dozor rodičů nebo jiné zodpovědné osoby. Ovšem pozornost každého dozoru s rostoucím časem zákonitě ochabuje a proto je třeba sáhnout po prostředcích, které by minimálně měly zabránit přímému pádu dítěte (ale třeba také zvědavého zvířete) do vody.


Krycí plachty, rolety a další prostředky

Možností, jak zabezpečit bazén je poměrně hodně. Asi nejjednodušší variantou je bezpečnostní zábradlí. Nemusí se nandavat a sundavat, není nijak závratně drahé a na svém místě může zůstat i v zimě. Má ale jeden zásadní problém - dá se poměrně snadno překonat.

O něco složitější, ale také výrazně účinnější, jsou krycí plachty či rolety. Krycí plachty navíc patří do základního vybavení snad každého bazénu, takže ji má každý k dispozici. V obou případech je však nutné ochranný prvek aktivovat, tedy zakrýt bazén. Jistě, je to práce navíc, ale vyplatí se. Minimálně v okamžiku, kdy někdo náhodně do bazénu spadne.

Dalším možným řešením, jak bazén zabezpečit, je jeho zastřešení. To je přínosné i prodloužením doby, po kterou je možné venkovní bazén využívat. Není ale zadarmo a je na každém, zda se rozhodne tuto investici realizovat.

Poměrně drahou formou ochrany je tzv. Aquasenzor. Na rozdíl od výše uvedených mechanických ochranných prostředků jde o moderní elektronický detektor pádu, který je propojen se sirénou.


Pozor na úrazy v okolí bazénu

Rizikovým místem nemusí být jen samotný bazén. Velmi nepříjemný může být také pád na vodou smáčeném nevhodném materiálu v jeho okolí. Kolem bazénu je proto více než vhodné používat materiály s protiskluzovou úpravou, které by měly většině potenciálních pádů zabránit.

Autor: -dk- Datum: 16.07.2004 17:35:38


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Bazén na zimu vypouštět nemusíte23.09.2004
Voda v bazénu může být křišťálově čistá23.06.2004
Bezpečnost práce s elektrickým nářadím11.11.2001

 Reakce na článek 1 příspěvek 
Od Téma Datum
NelaProtiskluzové rohože25.04.2014 14:57
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Politúry na nábytok z včelieho vosku (13 komentářů)

Jak na červotoče? (4 komentáře)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038