Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajů



Skleník doma II. Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům

Náš malý seriál o tom, jak si užít také zimní období v obklopení kvetoucích rostlin, pokračuje. V minulém díle jsme vás seznámili se zimní zahradou a zasklenou verandou. Nyní vám představíme další možnost jak si dopřát příjemnější zimu za přítomnosti rostlin. Jmenuje se okenní skleníček - květinové okno.



Na úvod je třeba říci, že pod tímto pojmem je možné představit si jak okno bohatě vyzdobené květinami, tak také miniaturní zimní zahradu. Ať se jedná o jednu či druhou možnost, je nutné vytvořit v takovém bytě vhodné podmínky pro růst a vývoj rostlin. Většině pokojových rostlin se daří již při normálních pokojových teplotách a za vzdušné vlhkosti obytné místnosti. Tyto rostliny zdobí vaše parapety nejen uvnitř v místnosti, ale také při pohledu zvenčí.

Pokud se tedy rozhodnete zřídit si jednoduché květinové okno, jistě si budete přát, aby bylo uspořádáno okrasně. Často se také stane, že zjistíte, že pouze okenní parapet vám stačit nebude. Postavte proto do okna třeba úhlopříčně tlusté větve, na které pak můžete připevnit v košíčcích další rostliny. Na druhou stranu je důležité si uvědomit, že příliš přeplněné okno ztrácí na své estetické hodnotě.

Pokud si budete přát zřídit okno náročnější, vezměte v potaz, že bude vyžadovat některé stavební úpravy. Nejdřív ze všeho je třeba zajistit potřebnou šířku okenních parapetů. Zde máte dvě možnosti: buď okno rozšíříte do obytné místnosti, nebo směrem ven tak, že přisadíte zvenku rám. Druhá možnost poskytuje příhodnější podmínky pro růst rostlin. Oddělíte-li vaši obytnou místnost od květinového okna vsunutými tabulemi skla, vznikne mezi oběma tabulem samostatné mikroklima, které lze ovlivnit vnějšími zásahy. Výhoda je, že tento vzdušný prostor je celkem malý a proto jej můžete snadno vytápět. Regulování teploty je důležité pro ochránění rostlin před příliš vysokými teplotami. Také je nutné zajistit regulaci vzdušné vlhkosti.

V takových podmínkách se daří například i orchidejím. Avšak okno směrem na jih se nedoporučuje. Nejvhodnější je okno vedoucí na západ nebo na východ. Opačně jsou na tom například kaktusy. Hloubka okna by měla být nejméně 30-40 cm. Výška a šířka se pak řídí konkrétními podmínkami. Okno by také mělo mít plochý parapet nebo žlab. Rostliny na ně můžeme postavit v květináčích a miskách nebo je přímo vysázet do žlabu. Při budování pevného truhlíku s vanou vytvořte na nejhlubším místě odpadní otvor pro prosakující zálivkovou vodu. Tento otvor se pak překryje drenážní vrstvou ze střepů květináčů nebo vrstvou hrubého písku. Žlab se potom vyplní dobrým humusovým substrátem. Jeho složení je samozřejmě nutné přizpůsobit druhům rostlin. Žlab určený pro hydroponickou kulturu vyplňte pouze hrubým štěrkem.

K vytápění okna se mohou jednoduše použít radiátory ústředního topení, které jsou umístěné pod oknem. Teplo se pak vede vzdušnými kanály, které je možno uzavřít šoupětem. Čerstvý vzduch můžete do okna přivést zvenku obdobným způsobem. Vedle řízené teploty je důležité také přistínění. Pro květinové okno je snadné nalézt vhodné technické řešení. Přirozené stínění poskytují stromy, které rostou venku před domem. Ty dávají stín podle denní doby. Vhodné je také použít různé žaluzie.

Některé rostliny navíc potřebují v ročních obdobích chudých na světlo (především se jedná o zimu) přisvětlovat. Při normální výšce místnosti vám však jednoduše postačí dvě až tři zářivky. Před zbudováním květinového okna je třeba na všechny výše uvedené podmínky pamatovat. Navíc při malé vzdálenosti rostlin od skleněné tabule a v případě, že je vzdušná vlhkost příliš vysoká, sklo se snadno a rychle znečistí. Pokud však budete o své okno řádně pečovat, nenarušíte svým neopatrným zacházením jeho vzhled a tím i celkovou funkci, poskytne vám mnoho radosti .

Autor: Pavla Fridrichová Datum: 05.03.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Skleník doma III.18.03.2003
Skleník doma I.14.02.2003

 Reakce na článek 1 příspěvek 
Od Téma Datum
KláraOkenní skleník - Polykarbonátový skleník01.05.2020 21:03
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038