Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůTypy interiéru domova II. Vytisknout...
Jak na to  ->  Interiér

Obrácenou stranu mince, v orientaci svých domovů, tvoří byty, které jsou zařizovány v chladnějším duchu, s důrazem na moderní dobu, kdy jdou lidské city stranou. Tento styl se většinou projevuje používáním plastů či umělých vláken. A právě na něj se podíváme v dnešní části seriálu.Plastové garnyže už dnes vystřízlivěly z napodobování něčeho, čím vlastně vůbec nejsou a plně přiznávají svou podstatu a nesnaží se tedy imitovat například dřevo. Však i takové plastové tyčové garnyže mohou být útulné, jsou-li zakončeny různými zdobnými prvky.

Co se týče záclon a závěsů, jsou z většiny vyráběny již z umělého vlákna, ale ovšem vyrábějí se také různé imitace bavlny, lnu či hedbáví, které jsou na první pohled od originálu k nerozeznání. Úprava oken s použitím různých druhů umělých tkanin je vhodná především v interiérech, kde dominují plovoucí podlahy. Obvykle se zavěšují na dřevěné garnyže a upevňují se na dřevěné kroužky.

I moderní styl domácí dekorace ovšem není jednotný. Opačným pólem stylových, leč imitovaných dekorací je řešení co nejjednodušší, a to jak pokud jde o používané textilie, tak pokud jde o závěsné systémy i jejich vlastní připevnění. Tento způsob je vhodný zejména pro potištěné záclonoviny, které jsou samy o sobě efektivní a dosti dekorativní, takže už je není nutné dále zdobit nákladným řasením, různým lemováním a podobně.

Stylů, které se v domovní dekoraci objevují, je nespočet. Ovšem mezi ty, které ostatní předčí nejen svojí jednoduchostí, praktičností, tak krásnou, je Provensálský styl. I zde se totiž uplatnilo pravidlo, že v jednoduchosti je síla. Provence používá jeden motiv v různých velikostech, a to nejen v ploše, ale i uspořádaný do proužků a kostek. Většinou se opakuje základní barevnost, ale kombinuje se kostka, proužky, květinové vzory, přičemž jeden motiv rozvíjí druhý a vzájemně tak tvoří zajímavý originál. Dalším výrazným znakem Provensálského stylu je osobité používání látek. Látky, jimiž jsou ozdobena okna, se objevují i na přehozech přes postele, ubrusových kompletech, na různém lemování, což celý interiér sceluje a ozvláštňuje. Rovněž potahová látka na židlích a sedací soupravě má být s okenními dekoracemi sladěna, aby se nastolila ta pravá a nefalšovaná provensálská atmosféra i v našich poměrech.

Ovšem nic se nevyhne modernizaci a tlaku novinek. A tak i Provence styl podléhá módním trendům. Dřívější výraznou a kontrastní barevnost vystřídala decentnější kombinace barev i vzorů. Přesto je tento styl stále velmi výrazný a mezi jeho nezaměnitelné přednosti patří dokonalé sladění veškerých textilií v místnosti, počínaje výzdobou oken, potahy křesel, polštářků, až po ubrusy, ubrousky či utěrky.

Současná doba nám svět velice zmenšila a co bylo v minulosti nemožné, je nyní naprosto všední. Mezi takovéto „všednosti“ také patří vliv jiných kultur na evropskou. Jedním z takových trendů jsou japonské posuvné látkové stěny, zhotovené z různých materiálů. Jejich výhodou je snadná údržba a manipulace i možnost mnoha variant zastínění místnosti podle momentální potřeby, protože do jednoho materiálu je možné kombinovat několik materiálů, například od jemné záclony až po zcela zatemňující látku. Zajímavým typem, konkurujícím japonskému zastiňování, je brizír. Tento typ zastínění byl vyvinut ve Spojených státech. Základním materiálem je míchaný polystyren se speciálními technickými vlastnostmi. Systém používá dokonalé funkční a ovládací prvky umožňující zastínění libovolného tvaru oken. Podle použitého materiálu může být brizír poloprůhledný včetně záclonových typů nebo naopak zatemňující, případně i dokonale tepelně izolující. Pak je vhodná kombinace se záclonami a závěsy.

Pravdou zůstává, že stylů, jakými je možné si upravit své domovy, je velice mnoho a zde je není možné všechny zmínit. Ale velice důležité při výběrů různých druhů domovních dekorací je vkus a zaměření majitele, protože svůj domov přizpůsobuje sám sobě, aby na světě měl místo, kde je mu nejlépe. A tím je přece vlastní domov.

Autor: Miroslav Loup Datum: 18.02.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Typy interiéru domova I. 09.02.2003

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038