Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Akvárium

Jiří Schejbal, 2. ledna 2003

Pokud patříte mezi příznivce přírody, kteří touží mít alespoň kousek živé přírody ve svém domově a nemůžete si dovolit pořídit čtyřnohého přitele, mohlo by pro Vás být řešením akvárium s rybičkami. Jeho zřízení v současné době není problematické, záleží především na představě o vzhledu a na finančních možnostech. Obecně platí, že čím větší a exotičtější akvárium chceme provozovat, tím větší jsou náklady na zřízení a provoz tohoto akvária.

Jak tedy začít? Nejprve se musíme rozhodnout, jak asi veliké akvárium si můžeme dovolit. Najdeme vhodné místo, kam bychom chtěli akvárium umístit a nějaké světlé místo, na které nesvítí celý den přímé slunce. Zjistíme přibližné rozměry akvária, které sem lze umístit a můžeme vyrazit do obchodu s akvarijními pomůckami, kde nakoupíme vše potřebné. Prodavači v těchto obchodech jsou zároveň i odborníky ve svém oboru a poradí nám se vším potřebným, co je třeba zakoupit, aby akvárium odpovídalo našim představám. Pomohou nám vytvořit sestavu akvária, rybiček, rostlinek a příslušenství, aby vzniklo vyvážené prostředí, ve kterém se bude rybičkám dařit.

Na vybraném místě umístíme akvárium a začneme s jeho realizací. Pro vytvoření terénu dna použijeme štěrk. V obchodech se prodává nepřeberné množství tohoto materiálu, nebo je možné po převaření použít štěrk říční. Zpravidla se dno mírně svažuje od zadní strany akvária k přední, aby byla zajištěna dobrá viditelnost po celé ploše. Nyní nainstalujeme vzduchovací sestavu, která jednak dodává do vody dostatek kyslíku a současně filtruje nečistoty. Zbývající volné plochy dna osadíme zakoupenými rostlinami. Tím je akvárium připraveno a můžeme začít s jeho plněním vodou. K tomuto účelu nám poslouží dostatečně dlouhá hanice, která se připojí na vodovodní baterii místo sprchy. Dbát musíme na správnou teplotu vody, aby rostliny neutrpěly tepelný šok. Teplota se pohybuje okolo 20°C. Akvárium napustíme dostatečným množstvím vody tak, aby hladina byla asi 2cm pod okraj.



Po naplnění akvária se na hladině mohou vyskytnout drobné nečistoty, které je třeba odstranit. Vhodné je použít obyčený svačinový ubrousek, které rozprostřeme na hladinu a ihned odstraníme. Drobné nečistoty a vzniklý šum zůstanou nalepeny na ubrousku. Nyní na akvárium umístíme zakrývací sklo. Další nedílnou součástí je vhodné osvětlení. Jeho typ a výkon budou ovlivňovat život v akváriu. Měli bychom se opět řídit radou, kterou dostaneme při návštěvě akvaristického obchodu. Svítidel je nepřeberné množství. Používat lze svítidla jak žárovková, tak zářivková. Pokud máme k dispozici nepotřebné zářivkové těleso, je možné v obchodě dokoupit pouze vhodnou trubici. Pro růst rostlin není v žádném případě vhodný typ trubice s bílým studeným světlem. Prodávají se ale i speciální akvaristické zářivky, které jsou nejvhodnější.

Instalací svítidla by měla být příprava akvária dokončena. Nyní uvedeme do provozu vzduchovací a filtrační zařízení. Do příštího dne je vhodné nechat vodu v akváriu ustálit. Do vody můžeme přidat chemický přípravek pro ustálení klimatu v novém akváriu. Důležité je dodržet správný poměr dle návodu. Za pár hodin umístíme do připraveného akvária rybičky. Nyní se můžete pohodlně usadit a vklidu relaxovat při pohledu na nové akvárium. Spokojené rybičky se v něm budou bezstarostně prohánět a při poctivé údržbě bude akvárium i krásným doplněkem našeho obydlí.





Copyright © 2001 Domácí dílna