Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Domácí výroba svíček I.

Miroslav Loup, 9. prosince 2003

K vánočním svátkům neodmyslitelně patří nejenom ozdobený stromek a spousta dárku, ale také světlo svíček. Na dnešním trhu jich můžeme najít nepřeberné množství různých tvarů a z různého materiálu. Avšak speciálně na vánoce a nejenom na tyto svátky, si svíce můžeme zhotovit sami. Nakoupíme základní suroviny a již nám nic nestojí v cestě k vytvoření svíčky s označením “made in moje dílna”.

V zásadě můžeme svíčky vyrobit ze dvou základních druhů materiálu. Z gelu a z vosku. Přičemž vosk nabízí rovněž několik variant. Zmínit můžeme například včelí anebo granulovaný vosk. V současné době jsou nejrozšířenější gelové typy.

Gelové svíce si získaly příznivce hlavně tím, že jejich průhledná hmota propouští světlo po celé své délce a tudíž tak osvětluje celé okolí. Tím i z malé svíce získáme mnohem větší intenzitu světla, než například z voskových svíček. Samotný gel zakoupíme ve specializovaných prodejnách v pevném skupenství. Abychom jej mohli aplikovat do připravené nádoby nebo různě tvarovat, musíme gel rozpustit v nádobě s vodní lázni, přičemž teplota vody by se měla pohybovat těsně pod bodem varu. Zde je důležité dodržet použití vodní lázně. Zahřívání gelu v mikrovlnné troubě či na ohni sporáku je nebezpečné a neplní to ten správný efekt. Opravdu ideální je ponoření nádoby s gelem do připravené vodní lázně. Ideální se 80° C. Pokud danou teplotu překročíme, hrozí, že v gelu vzniknou nepěkné bublinky, které nám celou práci znehodnotí. V obchodech se prodávají gely různých barev, díky čemuž můžeme vytvořit pestrobarevnou svíci dle naší fantazie či potřeby.

Předtím, než gel takto roztavíme, připravíme si nádobu, kterou tekutým gelem naplníme, potřebnou délku knotu a popřípadě nějaké ozdoby, kterými nově vzniklé svíčce dodáme punc originality. Na škodu by nebyly menší ozdoby s vánoční tematikou, použít můžeme i jiné materiály. Kdo jezdí často k moři, určitě si od něj dovezl nejednu pěknou mušli, kterou nyní může zhodnotit coby součást své svíce.

Vlastní formování nové svíčky je již velmi jednoduché. Na dno nádoby umístíme počátek knotu, který opatříme malou kovovou destičkou, jejíž pomocí knot bude držet. Dále již opatrně naléváme jednotlivé druhy tekutého gelu podle toho, jak chceme mít finální svíci zbarvenou. Jestliže chceme svíčky obohatit, proces nalévání doplníme vložením různých ozdob. Po opětovném ztuhnutí gelu máme vlastní gelovou svíčku připravenou k použití například ke štědrovečerní tabuli a můžeme si být jisti, že nikomu jinému nebude na stole plápolat oheň ze stejného “zdroje”.

I přesto, že gelové svíčky jsou dnes nejrozšířenější, doma si můžeme vyrobit i klasické voskové svíce. Velmi působivé jsou svíčky vyrobené ze včelího vosku. Včelí vosk má jednu nespornou výhodu. Díky tomu, že se získává a posléze také prodává v různě velkých plátech, můžeme budoucí svíčky modelovat do roztodivných tvarů.





Copyright © 2001 Domácí dílna