Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Když “obyčejná” malba nestačí

Tomáš Brož, 22. května 2002

Stěny svých bytů většinou malujeme bíle nebo jednobarevně, někdy se ale stane, že nám tento způsob připadne trochu obyčejný, a rozmýšlíme se, jak bychom svým stěnám dali nádech něčeho neobvyklého, nového a mimořádného...

... V současné době nejsme již odkázáni pouze na známé válečky, možnosti jsou daleko širší.


Vločkové nástřiky

Vločkové nástřiky jsou povrchy tvořené vícebarevnými šupinkami a používají se k úpravám vnitřních ploch (především stěn). Daly by se přirovnat ke stříkaným tapetám, ale postup nanášení je jiný. Donedávna se prováděly ředidlovými materiály, které se nastříkaly na stěnu jako barva. Co nebylo zakryto, bylo nastříkáno také. Nyní se však nabízí trochu jiná technologie, kdy se vybrané plochy natřou lepidlem a vločky se na plochu "nafoukají" speciální pistolí. Co není natřeno lepidlem, na tom se vločky nepřilepí. Plocha se potom přelakuje transparentním lakem.


Lazury

Lazury se nepoužívají pouze k nátěrům dřeva, i když zde je asi jejich použití nejznámější. Dají se použít i u nátěrů stěn, v zásadě se jedná o barvu, která nekryje, má v sobě pouze pojivo a pigmenty, které se mohou navzájem prolínat. Pro antickou lazuru je vhodný hrubší, strukturovaný podklad. Můžeme jej připravit základním nátěrem hrubou barvou, štětcem, hadrem, houbou nebo čímkoliv jiným vytvoříme požadovanou podkladovou strukturu. Potom naneseme lazuru, a suchým měkkým štětcem ji stíráme. Na vrcholcích struktury potom je barva setřená, kdežto v prohlubních zůstává. Tím se tvoří požadovaný vzhled.


Arte Lasur

Arte lasur je disperse dvou tekutých materiálů. Jeden je spojitý a je obarvitelný, druhý je nespojitý a tvoří žmolky, které zůstávají bílé. Při nanášení arte lasur vzniká charakteristická kresba, kdy z barevné plochy vystoupí bílé výstupky. Pro Arte Lasur je možné jako podklad ponechat hladkou plochu, nebo strukturovanou jako v předchozím bodě, může být bílá nebo barvená. Lazura samotná se obarví tónovací pastou, přičemž se obarví pouze spojité pojivou, shluky jakoby sražené zůstanou v bílé barvě. Lazura se nanáší stětcem nebo válečkem, není dobře si s ní příliš "hrát", abychom příliš nerozmělnili sražené chuchvalce.

Stuco dekor

Stuco dekor je transparentní tmel, jenž se na povrch nanáší na stěrkou na hladký podklad. Při nanášení se do tmelu přidává pigment (i více barev), který se tahem stěrky roznese do plochy. Dá se tak vytvořit například povrch umělého mramoru i s žilkami. Stuco dekor vyžaduje naprosto hladkou podkladní plochu, na běžných stěnách je nutné jejich přetmelení a vybroušení. Nanáší se v krátkých tazích na podklad. Pracuje se ve více vrstvách, které mohou mít různou barvu.

Sklovláknité tapety

Tapety ze skleněných vláken se vyrábějí v různých strukturách. Na zeď se lepí speciálním lepidlem. Pozor, na rozdíl od běžných papírových tapet se lepí bez přesahu. Dále se dají natřít běžnou interiérovou barvou, nebo se dá použít některá ze zmíněných lazurovacích technik. Výborně překryjí nerovné stěny s případnými prasklinami.



Závěrem je třeba zmínit, že všechny uvedené techniky vyžadují jedno společné, a sice pečlivou práci. Zejména u lazur, pokud mají pěkně vypadat, je třeba zajistit jejich pravidelnost. Nesmíme připustit, aby naši ruku ovlivnila únava, a ta část stěny, kterou děláme odpoledne vypadala jinak než ta, kterou jsme dělali ráno. Odměnou nám bude interiér, který nám budou všichni hosté závidět.





Copyright © 2001 Domácí dílna