Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Parametry horní frézky

Dobry den. Chtel bych si pro svou drobnou praci se drevem koupit nejakou levnejsi horni frezku. Chtel bych poradit s orientaci v parametrech techto pristroju - otacky, nastaveni otacek, prumer upinaci klestiny, vykon, max. hloubka frezovani, max. prumer frezy, paralalni doraz, hloubkovy doraz atd. Co tyto vsechny parametry znamenaji, ktere jsou dulezite, jake jejich hodnoty jsou doporucenihodne, resp. jak podle nich vybrat vhodnou frezku? Jakemu dodavanemu prislusenstvi dat prednost, jakemu vyrobci? Na co si dat pozor? A k cene - muze byt dobra frezka za 2800,-Kc, kterou maji v prodejne v "akci"? Lze i s levnejsi frezkou provadet dostatecne presne frezovani - presne ozuby pro nabytek, presne spojovani na drazku a pero (napr. spojeni dvou desek podelne k sobe), spoj na cepy atd? Jak je to s zivotnosti takovych frezek a jak se s casem a zatizenim meni jejich parametry a presnost? J. Garcic

Odpověď:
Z Vašeho dopisu usuzuji, že hledáte informace pro brusku na domácí využití. Píšete, že potřebujete poradit s parametry frézy, konkrétně, co který parametr znamená. Začneme u otáček.

Otáčky horních frézek jsou většinou regulovatelné v rozmezí zhruba 9000 - 25000 ot/min. Některé řady regulaci nemají, tam jsou potom otáčky nastaveny na vyšší hodnoty, spíše kolem 25 000 ot/min. Možnost regulace oceníte zejména při práci s různými typy materiálů (např. tvrdý, měkký), kde řezná rychlost nástroje může ovlivnit kvalitu obdělávaného povrchu.

Průměr upínací kleštiny bývá 6mm, 8mm a 12mm, kde horní frézky s menším výkonem (do 600W) mívají průměr 6mm a frézky výkonnější 8mm. Průměr 12mm se používá u vysokých výkonů (kolem 1800W). Nemáte-li na frézce upínací kleštinu pro více rozměrů, je potřeba dát při nákupu pozor na průměr dříku fréz. Průměry si musí odpovídat.

Co se týká výkonu, pro drobnou práci se dřevem postačí výkon 800W. Ten úzce souvisí z šířkou odebírané třísky a max. průměrem frézy, kde při vyšším výkonu si můžete dovolit širší třísku (tzn. větší hloubku záběru nástroje) a větší průměr frézy. Tyto výhody oceníte při odebírání většího množství materiálu.

Paralelní doraz se hodí především ke kopírování rovných ploch. Je vhodný, pokud chcete vytvořit přímou rýhu rovnoběžnou s okrajem, nebo lze použít k rovnoměrnému skosení hran. Nastavujete jím vzdálenost od kopírované hrany a záběr frézy (tvarové) v horizontální rovině.

Hloubkovým dorazem nastavujete hloubku řezu ve vertikální rovině. Dražší typy horizontálních frézek umožňují měnit hloubku na desetiny přesně.

Při koupi horní frézky je dobré, aby balení obsahovalo všechny dorazy, nástavec na odsávání pilin a montážní klíče, potřebné k montáži jednotlivých dílů.

Jaké parametry horní frézky Vám doporučit? - Vzhledem k tomu, že ji potřebujete k drobné práci, bohatě postačit frézka s výkonem do 800W. O vhodnosti regulace otáček se musíte rozhodnout sám, podle druhu využívání a druhu opracovávaného materiálu. Skutečnost je taková, že za tato funkce Vám zvedne cenu frézky o tisíc až dva tisíce korun.

Ceny frézek pro kutily od firem jako jsou Bosch, Narex, Black&Decker a Skil se pohybují řádově od 4 000Kč. Není to málo, ale za tuto cenu máte zajištěný servis a zvláště u Bosche a Narexu si svých zákazníků cení.

Další možnost je zakoupit frézku od firmy méně zvučného jména. Například frézku Extol. Ta v sobě spojuje hned několik výhod: nízká cena, velký výkon, regulace otáček a upínací kleštiny, do kterých můžete upnout dříky průměrů 6 a 8mm. Její cena se pohybuje na hranici 2000Kč. Myslím si, že pro přesné frézování by se klidně dala použít. Jak je to z životností však během jednoho testu nezjistíme. Zde hodně napoví délka záruční doby. Čím delší, tím víc výrobce věří ve spolehlivost svého stroje. Vámi zmíněnou horní frézku za 2800Kč je velmi těžké posoudit, vzhledem k tomu, že jste neuvedl její název. Jediné, co mohu dodat je, že kupovat velmi levnou frézku může být risk, který seb ale může vyplatit.

U starších frézek se může časem pokazit elektrika; ať je to přerušení přívodního kabelu, opotřebení uhlíků, či spálení cívky vynutí motoru. Mohou se také vyběhat ložiska, což má za následek vůle ve vedení hlavní hřídele. Díky této vůli vznikají vibrace, které se přenesou i na frézu a obráběný povrch je potom vlnitý.

Přeji Vám šťastnou ruku při volbě horni frézky.





Copyright © 2001 Domácí dílna