Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Zastřešení terasy levným způsobem

Petr Kosík, 11. listopadu 2001

Mnozí z vás mají určitě problémy jak vyřešit jednoduše a levně zastřešení své terasy. Nabídka zimních zahrad je sice velká, ale cenové propočty zaskočí nejednoho zájemce o zpříjemnění pobytu na terase i za deště a v chladnějších dnech.


Při použití našeho návodu máte dvě základní možnosti provedení. Zakrýt pergolu, kterou už na terase máte střešními plastovými deskami, nebo při výrobě pergoly počítat i se zakrytím a přizpůsobit tvar i provedení pergoly použitým střešním profilům.

V návodu se budeme věnovat druhé možnosti, v praktickém provedení i s obrázky.
Na obrázcích vidíte terasu v původním stavu bez zastřešení. Déšť, sníh, vítr, studený vzduch, to všechno v chladnějších dnech zaviní její neobyvatelnost. Navíc dlažba na terase trpí, je třeba ji udržovat, izolovat proti vlhku všechny rohy, hrany, zeď, elektroinstalaci.

Když si na takovou terasu necháte navrhnout projekt na zimní zahradu, budete nepříjemně překvapeni cenou - 200 - 300 tisíc. Navíc, protože je terasa umístěna na jižní a západní stranu, tak v případě provedení zimní zahrady zjistíte, že v horkých dnech se nedá dokonale vyvětrat a z toho důvodu je v těchto dnech neobyvatelná.

Zkusíme tedy navrhnout svůj projekt. Základem je přesné změření terasy a předběžná představa o celkovém provedení. Důležité je také vybrat předem střešní profily pro zakrytí konstrukce.

V našem případě použijeme dřevěnou konstrukci a plastové trapézové profily Plastmo. Tyto profily koupíte ve všech obchodních domech specializovaných pro dům a zahradu, nebo přímo u dovozce. Podle rozměrů terasy vyberte rozměry profilů a teprve potom propočítejte rozměry dřevěné konstrukce.

Na konstrukci použijeme smrkové ohoblované lišty a trámky. Doporučujeme si všechny dřevěné díly předem nařezat na přibližné rozměry, provést spojové výřezy a impregnovat lazurou na dřevo.

Na zeď je připevněn nosný hranol o rozměrech 7.5 x5 cm, s vyřezanými drážkami pro svisle postavené střešní lišty 3.5 x 7.5 cm. Na dvorní straně stříšky (zatím pergoly) je opět nosná lišta 7,5 x 5 cm. Ta je upevněna na sloupcích o rozměrech 8 x 10 cm.

Začínáme připevněním nosné lišty na zeď. Použijeme hmoždinky s dlouhými šrouby, případně speciální šrouby do cihly, které se šroubují bez hmoždinek, stačí předvrtat patřičné otvory. Pak začneme u jedné strany pergoly se skládáním celé konstrukce.

Doporučujeme složit napřed základní rám, pak doplňovat střešní lišty. Zavětrovací šikmé trámky a případné ozdobné lišty necháme až na závěr.
Všechny spoje se snažíme vázat jakýmkoliv způsobem, ale vždy se snažíme zachovat co největší celistvost materiálu a nezeslabit spoje. Spoje šroubujeme vruty pomocí akuvrtačky, každý spoj doporučujeme také slepit lepidlem na dřevo (Duvilax a pod.).

Po dokončení nosné konstrukce stříšky - pergoly začneme šroubovat na horní plochu (měla by být rovná) trapézové desky. Postupujeme podle návodu výrobce, zejména nezapomeňte na diletační otvory pro šrouby a řádné utahování šroubů s plastovými podložkami, vyhnete se problémům se zatékáním. Zatékání okolo zdi zamezíte použitím plechových (nejlépe hliníkových) lomených odkapávacích dílů, nebo použijte originální díly Plastmo (ty jsou ale dost drahé). Mezi zdí a plechem při přesné práci nebude mezera, ale voda se dostane všude, proto stejně toto spojové místo zalepte silikonem.
Po dokončení stříšky můžete konstrukci doplnit o okapový systém, nejlépe plastový. Doporučujeme nečekat na první déšť, ale hadicí a proudem vody vyzkoušet těsnost celé konstrukce.

To co se dá napsat několika větami vám asi zabere podle vaší šikovnosti několik desítek hodin, nebo několik dnů. Ale výsledek vás určitě potěší... Provedení, které vidíte na fotkách existuje, je v provozu již rok ke vší spokojenosti celé rodiny majitele a zároveň kutila...

Cena?
Asi 4000 Kč za ohoblované dřevo, 500 Kč lazura, 500 Kč šrouby, 7000 Kč plastové střešní profily včetně šroubů, 3000 Kč okapový systém.... týden práce, která baví, protože pod rukama vzniká něco...
Majitel ušetřil asi 200 tisíc a od března do listopadu využívá posezení pod stříškou celá rodina.
Nechcete to také zkusit?
Necháváme na vaší fantazii další úpravy a provedení i pro celoroční provoz, například použití odnímatelných bočních stěn....


foto Petr Kosík




Copyright © 2001 Domácí dílna