Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Oheň - dobrý sluha, ale zlý pán II.

Antonín Suk, 15. prosince 2002

Tématem druhé části seriálu je protipožární zabezpečení a praktické rady, jak postupovat při záchraně hořícího člověka.

III. POŽÁRNÍ DVEŘE A UZÁVĚRY

Požární dveře (uzávěry) jsou dalším významným prostředkem protipožárního zabezpečení. Jsou to konstrukce, vyplňující otvory (dveře, vrata, okna), které brání šíření požáru, pronikání tepla a plamenů nebo kouře a zplodin hoření. I tyto konstrukce, stejně jako hasicí přístroje, podléhají normám. Musí vyhovovat požární odolnosti nebo těsnosti proti kouři. Požární odolnost se v tomto případě rozumí doba, po kterou požární uzávěr (dveře) odolává teplotám při požáru, aniž by došlo k porušení jeho funkce. Vyjadřuje se v minutách -15, 30, 45, 90 min.

Z hlediska funkce se požární uzávěry dělí na typy:
- EW - zamezují prohoření a omezují šíření tepla
- EI - zamezují prohoření a brání šíření tepla.

Dále se dělí z hlediska použitých hmot a jsou označovány symboly: A, C2, D1, D3. Protipožárních uzávěrů je celá škála, a tak, stejně jako u hasicích přístrojů, uvedeme pro orientaci nejběžnější z nich. Například označení požárních dveří EI 30 D1 - C znamená, že jde o dveře dřevěné se samozavíračem, bránícím požáru 30 minut.Požární dveře (uzávěry) mají vzhledem ke svým odolnostem veliký význam pro záchranu životů a majetku. Neměli bychom si je představovat jako ošklivá pancéřová monstra. Na trhu je široký výběr nejrůznějších provedení a uspokojí jistě i náročného odběratele. Jejich použití vychází z norem. U rodinných domků by měly být použity například mezi garáží a obytným domem, nebo kotelnou a obytnou částí domu. Požární dveře, vstupní do bytu, musí mít také bytové domy, kde jsou více jak čtyři bytové jednotky (například panelové domy).

IV. "KDYŽ HOŘÍ ČLOVĚK"

Nenahraditelnou obětí požárů jsou životy a zdraví lidí. Proto na závěr v tomto stručném výčtu ještě několik slov k použití prostředků pro jejich záchranu. Jedním z nich je protipožární deka, která je sice účinná, ale pomalejší. Dokud je kyslík v záhybech šatů a u těla, oheň hoří i pod ní. Velice vhodným prostředkem je vodní přístroj. S použitím práškového přístroje zase hasíme v krátkých intervalech rychle za sebou. Ne však blíže, než ze dvou metrů. Hasicí prášek se dá odstranit z očí, úst i nosu vyplachováním proudem vody. Znečištění kůže tímto přístrojem je méně nebezpečné, než další minuty působení požáru. Méně vhodným pomocníkem v nouzi je sněhový přístroj. Při jeho použití nesmí být zasažen obličej, jinak hrozí udušení hašeného člověka. Nemáme-li nic, sundáme kabát nebo jiný oděv a snažíme se zamezit přístupu vzduchu k plamenům na těle postiženého.





Copyright © 2001 Domácí dílna