Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Stavba kamenného krbu III. - 1. etapa

Antonín Suk, 19. prosince 2002

V třetí části se dozvíme důležité informace k započetí vlastní stavby.

Než přistoupíme k vlastní stavbě, namícháme si lepidlo. Musí být důkladně promíchané a mít odpovídající viskozitu. Příliš suché nezabezpečuje dokonalé spojení prvků. Příliš řídké zase nemá dostatečnou nosnost a vytéká. Lepidlo na přírodní kámen připravíme do plastové nádoby. K důkladnému rozmíchání je nejvhodnější metla a elektrická vrtačka. Po namíchání lepidla si připravíme na podlaze podklad pro položení první vrstvy kamenných prvků krbu. A to tak, že si pomocí libely najdeme na podlaze, ve vyznačených částech pro stavbu, nejvyšší bod. Ostatní body styku jednotlivých prvků s podlahou musíme vyrovnat připravenými podložkami. Je-li podlaha křivá, je to poměrně náročná záležitost. Každý díl musí být vypodložen tak, aby se neviklal.

Podložky musí být dostatečně pevné, aby je váha krbu nedeformovala. Měření raději překontrolujeme. Případná, byť milimetrová chyba by mohla způsobit, že se nám krb ve vyšších patrech rozjede. Potom by nám nezbylo nic jiného, než jej zase demontovat a vrátit se k jeho usazení znovu. Je-li tato činnost ukončena, můžeme přistoupit k lepení. Při nanášení lepidla na podlahu dáváme pozor, abychom neposunuli připravené podložky. Na místa spojů nanášíme lepidlo rovnoměrně a v optimálním množství. K dokonalému usazení použijeme gumovou palici - každý díl dokonale usadíme poklepáním. Přebytečné lepidlo ihned odstraníme houbou a vodou. Rohy krbu zpevníme síťkou, kterou přichytíme ke stěnám pomocí lepidla. Krb tak získá dokonalou pevnost a stabilitu.

Připravené pruhy ze síťoviny se nalepí na vnitřní stranu obkladu. Po zatuhnutí lepidla mají desky podstatně větší stabilitu. Po každém usazení celého patra krbového obkladu se měří rovina pomocí vodováhy. Případné nerovnosti se dilatují.

První část krbu je postavena. Jsou usazeny soklové desky, ozdobné patky, pískovcová parapetní deska na lavičce včetně spodního cihlového překladu. Vše je usazeno v rovině, slepeno, zasíťováno, popřípadě sčepováno.

Copyright © 2001 Domácí dílna