Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Stavět ano. Ale již po "evropsku", aneb novinky ve stavebním zákoně II.

Miroslav Loup, 28. listopadu 2003

Mnoho osob, které se o stavební řízení dvakrát nezajímají, se může domnívat, že zákon upravuje pouze stavební povolení, které je jakýmsi vyvrcholením, nyní zbytečně dlouhých úřednických kliček. Aby tedy bylo možné rozšířit seznam staveb, které nebudou potřebovat platné stavební povolení, předpokládá se ustanovení a většího využití kompetentních osob.

Na tento bod stavebního zákona by si obzvláště kutilové a příležitostní domácí stavitelé měli dát důkladný pozor, jelikož po vstoupení nového zákona v platnost se jim v mnohém ulehčí práce. Nový model kompetentních osob, kterými by měli být autorizovaní inspektoři, vychází ze zkušeností Evropské unie. Jejich práce by spočívala v plnění kontrolní funkce při přípravě podkladů ke stavebnímu povolení.

Aby bylo teorii učiněno za dost, je nutné se zmínit, proč se vlastně pracuje na nové úpravě stavebního zákona. Česká republika se stane budoucím členem skupiny 25 zemí, které budou společně vytvářet a udržovat ekonomicky a ekologicky vyvážený a prospívající celek a musí tedy vycházet ze závazků, jenž se na Česko váží z mezinárodních smluv Řídících principů trvale udržitelného územního rozvoje evropského kontinentu, které byly přijaty v německém Hannoveru v roce 2000 a jejich důležitost byla zpevněna již zmíněným kodaňským summitem EU.

Celkově můžeme shrnout, že nový návrh stavebního zákona bude zajišťovat trvale udržitelný a smysluplný rozvoj daného území, vytvoří soustavu nástrojů územního plánování rozdělených mezi vládu, kraje a obce a v neposlední řadě upraví možnosti majetkových změn s cílem využívání území vhodného k zastavění.

Jaký nový zákon bude, je otázkou budoucnosti. Můžeme se ale spolehnout, že díky nutnosti respektování "vyšší moci" z Evropské unie, budou naši politici při jeho schvalování uvažovat reálně a schválí zákon, který bude ku prospěchu oběma stranám.





Copyright © 2001 Domácí dílna