Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Vnitřní barvy

Tomáš Brož, 24. dubna 2002

Jen těžko bychom v Čechách hledali člověka, který nikdy doma nemaloval. A dá se říci, že čím víc pamatujeme, tím více rozličných stylů malby jsme zažili. Někdo z nás pamatuje na anilínové barvy se sytě modrými vzory a hvězdičkami na stropech ložnice, mladší potom na bruselský styl, kdy byla stěna úhlopříčně rozdělena ve dvou barvách, válečky.....

V nedávné době zase zářivě bílé stěny, abychom se nyní opět vraceli k jemným a decentním barvám našich příbytků. K tomu všemu jsme potřebovali a i nadále potřebovat budeme to nejdůležitější – kvalitní barvu, se kterou se nám bude dobře pracovat a nátěr bude pěkný a trvanlivý.

Pokud již byly stěny natřeny, je třeba zjistit, jaká barva byla použita k původnímu nátěru. S velkou pravděpodobností to bude barva na bázi hlinky. Pokud nám příliš nezáleží na kvalitě nátěru a stará vrstva je čistá a neodlupuje se, můžeme natírat přímo nátěrem opět na bázi hlinky. Natíráme malířskou štětkou, váleček není pro tyto nátěry vhodný navlhčená stará barva by se na něj nalepovala. Hlinkové barvy mají ovšem mnoho nedostatků, které jejich poměrně nízká cena jen stěží může vyvážit.

Možnou alternativou je použití speciálních nátěrů na disperzní bázi, které jsou modifikovány tak, aby se na staré hlinkové nátěry daly použít přímo. Zde je ovšem nutno upozornit, že staré nátěry nemohou být v mnoha vrstvách, přijatelné jsou cca 2 – 3 původní nátěry. Pokud jsou vrstvy vyšší, je třeba staré nátěry seškrabat. V každém případě je třeba počítat s tím, že přilnavost nátěru jako celku bude jenom tak dobrá, jaká je přilnavost základního nátěru. Jako reprezentanty disperzních barev, které je možné použít na staré hlinkové nátěry je možné jmenovat CapaBlanc, nebo Caparol Lido.

Kdo chce mít malbu kvalitní, která vydrží po mnoho let a nebude se stírat a špinit kabáty, sáhne po kvalitnějších barvách disperzních. Staré nátěry je třeba odstranit, nejlépe seškrabáním ocelovou špachtlí. Následovat by měl základní nátěr speciálním penetračním prostředkem. Záměrně používám podmiňovacího způsobu, neboť vím, že penetrace se příliš nepoužívá, je to ale na újmu kvalitě nátěru. Nezbytné je penetrování u nátěru sádrokartonů, kde je třeba nátěr zakotvit ne do papíru, ale do sádrového jádra. Důležité je, aby penetrační nátěr byl proveden pečlivě a rovnoměrně, aby stěny měly pro další vrstvy stejnou nasákavost. Penetrační nátěr lze nanášet válečkem, vhodnější je ale malířská štětka.

Občas při malování potřebujeme překrýt skvrny, které vznikly od proteklé vody, prosakujících komínů a podobně. Pokud je jenom natřeme barvou, objeví se nám po čase znovu. Tento problém se v minulosti řešil nátěrem acetonovou barvou, který ale není příliš vhodný. Daleko vhodnější je použití základních nátěrů určených pro překrytí těchto skvrn, většinou se nazývají filtrační základ. Před dalšími nátěry je třeba nechat filtrační základ důkladně zaschnout.

Vlastní nátěr provádíme válečkem. U nových stěn jsou většinou nutné dva nátěry, pokud přetíráme stěnu již natřenou (disperzní barvou) a neměníme zásadně barevný odstín, stačí nátěr jeden. Nejdříve si pomocí štětce nebo speciálního válečku natřeme kouty, kam bychom se běžným válečkem nedostali. Potom již natíráme strop a jednotlivé stěny. Důležité je natírat celou stěnu najednou, abychom nenapojovali do zaschlé barvy. Toto napojení by potom bylo vidět. Nejčastější chyba bývá, když si ze štaflí nejdříve natřeme horní polovinu stěny a až potom dolní; viditelné napojení potom bývá přímo ve výšce očí. Tomu lze zabránit prací ve dvou, nebo použitím teleskopické tyče na váleček, která nám umožní natírat stěnu v celé výšce najednou.

Volba materiálu závisí na našem vkusu, zkušenostech a také dostupnosti jednotlivých značek. Vždy je však dobré koupit barvu kvalitní, od renomovaných výrobců. Pokud nebudeme malovat bílou barvou, doporučuji nechat si barevný odstín namíchat přímo od prodejce. Máme pak možnost kdykoliv si dokoupit další barvu na opravy, nebo když nakoupíme málo. Jako reprezentanty vysoce kvalitních vnitřních disperzních barev lze jmenovat výrobky firmy Caparol – jednoho z největších evropských výrobců barev s více než stoletou tradicí: Malerit, Trend Bunt nebo Caparol Extra. A pokud by někdo měl zájem o skutečnou špičku v oboru vnitřních barev, nechť zvolí barvu Indeko Plus.

Aby nežloutly stěny v místnostech obývaných silnými kuřáky, zvolíme barvu s filtračním účinkem, např. IsoDeck.
Pokud natíráme vlhké stěny ošetřené sanační omítkou, zvolíme barvy vysoce prodyšné pro vodní páry, nejlépe na bázi vápna nebo silikátové barvy Sylitol Bio.

Na závěr tedy malé shrnutí:
Na staré hlinkové nátěry patří opět hlinkový nátěr, nebo modifikovaná disperzní barva bez povrchového pnutí.
Na sanační omítky barva vápenná nebo silikátová.
Pro běžné trvanlivé nátěry kvalitní disperzní barva.

Při Vašem malování Vám přeji mnoho úspěchů.





Copyright © 2001 Domácí dílna