Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Kapusta hlávková

David Kozák, 22. října 2004

Již pátým druhem košťálovin, s jehož pěstováním se seznámíme prostřednictvím textu Jindřicha Vaňka, je hlávková kapusta.

Čím má list kadeřavější, tím jest odrůda oblíbenější. Ovšem, že jest také požadavkem, aby hlávka, třeba nebyla veliká, byla pevná a uvnitř pěkně žlutá, protože pak dává jemnější zeleninu. U zcela raných odrůd požadavek tento poněkud padá. Nároky na půdu, její výživnost a zálivku činí kapusta hlávková asi stejné jako zelí.

Rozeznáváme u ní také odrůdy rané, polorané a pozdní a dle toho také provádíme výsev semene. Nejranější odrůdy, jako dvouměsíční, železohlávku, jánskou a blumentálskou vyséváme do poloteplého pařiště na začátku března, polorané asi o 3-4 týdny později do pařiště chladného a pozdního, erfurtskou, ulmskou a Vertus v dubnu obyčejně na alespoň 60 cm od sebe. Další ošetřování jest totožné jako u zelí. Kapusta hlávková jest oproti dříve uvedeným zeleninám nejotužilejší a může býti vysazována již v dubnu, také můžeme ji na podzim poměrně déle ponechati na záhonech. Zazimování jest také stejné, jako u zelí.





Copyright © 2001 Domácí dílna