Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Tenura páskatá - Sansevieria trifasciata

Vladimír Čech, 13. února 2003

Zřejmě pro své dlouhé zašpičatělé listy se jí říká tchýnin jazyk. Snad každý, kdo pěstuje pokojové rostliny, ji měl nebo má. Je jednou z nejméně náročných rostlin, které lze doma pěstovat. Jsou dvě věci, které nesnáší. První je přelití a druhou je silný sluneční úpal.

Některé tenury i kvetou, málokdy je tomu však v domácích podmínkách. Životnost tenur je velmi dlouhá, pokud je nadměrně nehnojíme, rostou pomalu. U tenur s dlouhými listy přesazování není prakticky potřebné, pouze pokud mají snahu se vylamovat (růstový střed je nad povrchem substrátu) nebo převažovat, případně pokud je květináč přeplněn. Jinak je přesazujeme nejdříve po dvou letech. Při omezení květináčem lépe rostou. Malé tenury (s malými listy) mohou růst o něco rychleji, a proto je nutné je přesazovat častěji. Pro pěstování používáme nižší misky, protože listy vyrůstají z oddenků, které prorůstají květináčem. Substrát by měl být propustný.

Tenury snesou prakticky jakékoliv podmínky. Optimální teplota pro růst je 16-25°C. V zimě je zálivka velmi malá a nevadí ani vyschnutí substrátu. (Tenury žijí ze zásob v oddencích.) V létě se snažíme zalévat je jednou až dvakrát týdně. Ale v žádném případě nesmíte tenury přelít. Přihnojujeme je jen velmi opatrně, při nadměrném hojení tenury zrychlí svůj růst a jejich vybarvení není rovnoměrné.

Množení provádíme buď dělením kořenů nebo listovými řízky. Z listu příčně nařežeme asi 3 cm dlouhé fragmenty. Na straně, která byla blíže bázi uděláme malý zářez. Polovinou řízek vložíme do písku, rašeliny nebo keramzitu. Řízky snadno koření. Někdy se doporučuje zakrývat fólií. Fólii ale musíme na několik minut denně odstraňovat, abychom zabránili hnilobě. Řízky udržujeme při teplotě 20 -- 22°C. Poté co mají tři lístky je přesadíme do normálního květináče.

Na závěr pro Vás mám jednu radu naší babičky. Obvykle se tvrdí, že není možné vypěstovat z řízků tenur se žlutým okrajem opět rostliny se žlutým okrajem. Přesto se o to můžete pokusit a to tak, že vyříznete zelený střed do polovinu výšky a do substrátu zastrčíte pouze žluté okraje. Jinak postupujete s množením stejně.





Copyright © 2001 Domácí dílna