Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Štětec nebo váleček?

Hynek Hrůza, 30. října 2001

... aneb čím vymalovat pokoj? V dnešní době se naskýtá více možností, než nanášet barvu nechvalně známou kulatou štětkou. Dnes už nemusí být člověk po vymalování potřísněný barvou od hlavy až k patě. Někteří dokonce tvrdí, že se dá natírat i v saku...

Dnes je na trhu již více prostředků k natírání. Patří mezi ně již zmíněné štětce, dále pak válečky nebo malířské polštářky a stříkací pistole. Každé toto náčiní může být ještě dále rozdělené podle potřeb a určení. Nelze bez dostatečné dávky odvahy říci, že váleček je lepší než štětec, nebo naopak, protože každý se hodí k něčemu jinému. Následující řádky vás seznámí s jejich výhodami.

ŠTĚTCE - Přestože již nejsou tak rozšířené, najdeme na našich stěnách místa, kde se uplatní v plné své síle. Jsou to především místa, kam se nedostaneme s válečkem nebo plošky, kde je šířka válečku spíše nevýhodou. Jedná se především o rohy místností a jejich členité části. Na tyto místa se dá krásně dostat se štětci zvanými zárožáky. Tyto štětce jsou zalomené a dá se s nimi malovat takřka i za rohem. Kvalita nanesené plochy záleží na kvalitě štětin. Ty kvalitnější využívají směs přírodních štětin. K těm kvalitnějším patří i polyethylenová vlákna, která mají výhodu vyšší životnosti. Pokud nebereme v úvahu vhodnost použití podle velikosti natíraných ploch, používají se štětce spíše na natírání disperzních vodou ředitelných materiálů.

    VÁLEČKY - Výhody válečku jsou především v jeho ploše a povrchu. Barva nanášená válečkem lépe přilne a při určité šikovnosti ani nestříká všude kolem nás. Pokud natíráme větší plochy využijeme výhod šířky válečku. Mnoho balení barev je již tvaru válečku přizpůsobeno, takže barva se dá nanášet přímo z nádoby s barvou. K válečků se dají se dokoupit různé nástavce, mřížky a rukojeti, pomocí kterých se natírání stane zábavou.
    Při výběru válečku můžete narazit na různé povrchy, které ovlivňují kvalitu nanášení barvy. Na vymalování bytu jsou vhodné zejména vlna a nylonový plyš, které se dají použít pro práci s barvami klihovými a disperzními. Mezi další povrchy válečku vhodné především k lakování patří potahy z velurového či mohérového plyše nebo z molitanu.

    Váleček je také velmi variabilní. Díky již zmíněným nástavcům můžete natírat stropy bez štaflí. Některé nástavce mají zabudovaný zásobník barvy, takže není nutné tak často váleček namáčet. Na druhou stranu může být dost únavné pracovat nad hlavou se zásobníkem plným barvy. Z dalších doplňků lze z výhodou použít i ořezávací doraz, který nám pomáhá nepřetáhnout malovaný okraj a zajišťuje ostrou stopu válečku.

    MALÍŘSKÉ POLŠTÁŘKY - K malování ostrých přechodů mezi nanášenými barvami poslouží malířské polštářky. Mají obdélníkový tvar a plochu s krátkými štětinkami většinou z mohéru. Barvu nanášejí rovnoměrně bez zanechání stop.

    STŘÍKACÍ PISTOLE - K nanášení barev na stěnu nemusíme používat jen již zmíněné nástroje, ale lze použít i stříkací pistoli. Dnešní typy těchto pistolí již ani nepotřebují velký vzduchový kompresor. Jsou vybaveny množstvím trysek nejrůznějších tvarů, které zajistí optimální krytí povrchu při minimální spotřebě barvy. Cena stříkacích pistolí je vyšší než u štětců a válečků. Pokud však natíráte často, investice se brzy vrátí.




    Copyright © 2001 Domácí dílna