Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Harmonie interiéru X. - i polštáře jsou věda

Kamila Rollerová, 20. ledna 2004

Polštáře různých tvarů a velikostí navodí v místnosti působivý profil, zkuste si ušít několik nových, a tím dodat světnici jiný charakter. Při jejich obměně budete mít stále jiný pokoj. Zkoušeli jste již někdy opěrky zad? Tento článek vám kromě jiného nabídne jejich výrobu.

Každá pohovka je jiná, ale žádná neodmítne kupu měkkých polštářů, s praktickým a sladěným přehozem nebo snímatelným potahem. Starší sedací souprava se náhle změní k nepoznání. Vhodnou volbou potahové látky můžeme navzájem sjednotit nesourodé prvky v celé místnosti. Neměli byste ani při této volbě zapomínat na její styl. Pro romantický nádech zajisté zvolíte polštáře s krajkovými nebo ozdobně bohatými volány, na židle patrně ušijete jednoduché podušky.

Zkuste si našít polštáře a přehozy pro každé roční období, samozřejmě s přihlédnutím na dominantní barvu místnosti a celkový vjem. Promyšlené kontrasty polštářů odlišných velikostí a barev se hezky vyjímají na velkých odolných potazích. Polštáře na sedadlech židlí umožňují vítané pohodlí a zároveň slouží jako zajímavá dekorace. Nepodlehněte barevné fádnosti, např. oranžová sedačka bude ladit se stejně oranžovými polštáři, ale vyzní příliš mdle. Nebojte se živosti a kombinace barev i dekorů. Než přejdete k nákupu, zkuste si vše namalovat a pak jít za představou, vyhnete se tím nepříjemného zjištění, že výsledek "bije do očí".

Nezapomeňte, než půjdete nakupovat, na fakta: tmavší polštáře při večerních hodinách a umělém osvětlení ztrácejí svůj půvab a mění se v tmavé "nic". Více si můžete přečíst v předchozím dílu tohoto seriálu, stejně tak se v článcích, kde se dozvíte více o barvách. Materiálů, vhodných na polštáře je celá řada, patří k nim: mušelín, goblén, ale i hedvábí, indická výšivka, perský kelim a mnoho dalších.

Vyrobit si jednoduchý polštář není nic složitého. Budete potřebovat papír na střih, nůžky, tužku, krejčovský metr, špendlíky, trojúhelník a výplň, kterých je na trhu velká škála. Nejprve si zhotovte střih, nakreslete si na papír požadovanou velikost čtverce, či kruhu a přidejte si na všech stranách 1,5 cm na záložky. Papír našpendlete k látce a vystřihněte dva stejné kusy látky, tzn. přední a zadní díl. Lícem k sobě přiložte díly povlaku, sešpendlete a sešijte na třech stranách v celek. Na zbývající, čtvrté straně ušijte v každém rohu asi 5 cm dlouhý šev. Odstřihněte rohy záložky, a to tak, aby mezi okrajem látky a švem bylo ponecháno cca 6 mm látky. Nyní naplňte čtvrtou stranou polštář výplní. Zbývající otvor zašijte slepým stehem. Polštář můžete obohatit po obvodu našitou šňůrkou.

Máte hodně odstřižků? Zkuste z nich nastříhat stejnoměrné čtverečky potřebné velikosti, sešijte je do pruhu, švy rozžehlete a v konečné fázi přišijte podélně k sobě. Zhotovenou látku můžete použít na polštářky nebo přehozy.

Jestliže se rozhodnete obohatit o sedadlový polštář židle, což ozdobí celkovou výzdobu interiéru, spočítejte si spotřebu materiálu tak, že změříte základnu sedadla (k tomu vám pomůže průsvitný papír) a přidáte další materiál na vázačky a na tunýlkový lem. Množství potřebného materiálu pro tunýlek zjistíte změřením obvodu sedadla. Vhodnou výplní je v tomto případě molitan. Pro upevnění hotového povlaku na sedadlo se nabízí škála možností: pruhy suchých zipů, látkové vázačky, pružný pásek (v tunýlku látky guma, sešité u dvou zadních rozích polštářku) ...





Copyright © 2001 Domácí dílna