Domácí dílna: Český magazín pro kutily

HURDIS: přesná montáž základem

Marie Šimonovská, 15. února 2002

Pády stropních podhledů jsou jedním z nejdiskutovanějších problémů dneška. Událost, která tyto diskuse nejvíce rozvířila, je zřícení stropu v pražském gymnáziu Jana Nerudy. Předcházela jí havárie v Liberci a následovala havárie v Uhříněvsi.

Stropní konstrukce z tzv. hurdisek jsou hodně užívané zvláště pro snadnou montáž s vyloučením těžkých zdvihacích mechanismů v malých stavebních objektech, např. v rodinných domech. Zprávy, které se objevily v médiích, způsobily starosti majitelům rodinných domků, kteří mají takové stropy namontované, ale i těm, kteří je mají již v projektu. Stejně tak odborníkům z oblasti stavebnictví.

"Z dokumentace, i z toho, co jsem viděl, jsem došel k přesvědčení, že problém není ve stavebním materiálu, ale v montážním postupu. Chyba je teoreticky možná buď již při návrhu projektu, nebo při samotné montáži. Ovšem ve známých případech havárií byly projekty naprosto v pořádku" říká profesor Milík Tichý ze Stavební fakulty ČVUT v Praze.

Základní známé chyby montáže, které způsobily havárie, jsou tři. Jednak je to nanesení betonu přímo na hurdu, což je proti všem předpisům a postupům, které udávají výrobci. Mezi hurdou a betonem totiž musí být vrstva vápnocementového potěru. Druhou vážnou chybou je ukládání hurdisek "nasucho" na patky. Před montáží hurdisky je totiž třeba nanést 1,5 až 2- centimetrovou vrstvu malty přímo na patku a teprve potom hurdisku uložit. Třetí "smrtící" chybou je nedodržení výšky ocelových nosníků. V návodech je určeno, jako maximální výška nosníku 200 mm. Při haváriích bylo zjištěno použití nosníků až 300 milimetrových. Na takové nosníky se totiž nedá umístit patka s dostatečnou vrstvou malty.

Jednou z dalších chyb, která ale stále patří do kapitoly montážního postupu je způsob a podmínky betonování. Betonáž smí být prováděna při teplotě nad 5°C a za dodržení všeobecných podmínek o betonáži. Beton pak musí být ošetřován po dobu 28 dní. Teprve po této době je možné odstranit podpěry. Důležitost této "lhůty" bývá často podceňována.

"Když jsem navštívil jedno z míst havárie a hovořil s postiženými, říkali mi, že nejprve slyšeli praskání. Dnes už víme, že z 80% takto praskají drcené patky. To je způsobeno právě tzv. ukládáním nasucho," pokračuje pan Tichý.

Odborné posudky stropních konstrukcí z desek HURDIS, které zpracoval TZÚS, posuzovaly, zda havarované stropní podhledy byly z hlediska postupu montáže a skladby stropů v souladu s požadavky výrobce. Ve většině šetřených případů hovoří Odborný posudek právě o zjištěné neshodě s požadavky výrobce, ať již jde o použití nesprávné velikosti I profilu, pokládání "patek" bez malty, na sucho či použití betonů nepředepsané kvality přímo na vrchní plochu desky bez použití separační vrstvy atp. Kopie těchto odborných posudků je samozřejmě možné na požádání získat.

Vzhledem k závěrům těchto odborných posudků připravuje společnosti Alois Flachs - HURDIS nové www stránky, zaměřené na správné použití stavebních materiálů, které vyrábí.

Schéma správné montáže desek HURDIS

obr.1 Příčný řez

obr.2 Prostorový pohled




Copyright © 2001 Domácí dílna