Domácí dílna: Český magazín pro kutily

YTONG rady pro zdění

YTONG, 7. listopadu 2001

Dnešní trh je přesycen stavebními materiály, takže je těžké si vybrat ten správný a poté s ním také umět náležitě pracovat. Aby bylo více těch spokojených zákazníků nabídla nám firma Ytong návod, jak pracovat s jejími produkty.

Tvárnice
Tvárnice YTONG musí být až do okamžiku zabudování chráněny proti dešti fólií překrývající horní vrstvu na paletě. Jsou-li palety s tvárnicemi YTONG již na staveništi a manipulace s paletami bude minimální, doporučujeme odstranit fólii z boku tvárnic, aby mohla z tvárnic lépe odcházet vlhkost zabudovaná při jejich výrobě. V případě, že jsou tvárnice YTONG na staveništi skladovány pod střechou, doporučujeme fólii odstranit úplně.


Zdící malta
-Používejte pouze zdící maltu dodávanou jako součást stavebního systému YTONG, neboť tato obsahuje speciální přísady, které odpovídají parametrům tvárnic YTONG.

-Množství zdící malty YTONG namíchejte pouze takové, které spotřebujete v době zpracovatelnosti což jsou 3-4 hodiny.

-Zdící maltu YTONG nemíchejte v bubnové míchačce, ale mísidlem YTONG, které je upnuto do nízkoobrátkové ruční vrtačky.

-Při zpracovávání již do zdící malty YTONG nepřidávejte vodu. Malta se může pouze promíchat.

-Teplota vzduchu během osazování tvárnic, tuhnutí a tvrdnutí zdící malty YTONG nesmí klesnout pod +5° C.

-V zimním období se do zdící malty YTONG nesmějí přidávat žádné přísady!

-Se zbylou zdící maltou YTONG je možné lepit obklady.


Zdění
1.
První vrstvu tvárnic YTONG osazujte do normální malty, která je od základové desky oddělená izolační vrstvou. Vyrovnání první vrstvy tvárnic YTONG provádějte za pomocí nivelačního přístroje.

2.
Před nanášením tenkovrstvé zdící malty YTONG srovnejte ložné plochy brusným hladítkem nebo hoblem YTONG. Pečlivě omeťte vzniklý prach!

3.
Zdící maltu YTONG nanášejte na celou plochu styčných a ložných ploch. K nanášení zdící malty používejte ozubené lžíce YTONG.

4.
Při použití tvárnic YTONG s perem a drážkou nanášejte maltu pouze na ložnou plochu.

5.
Tvárnice YTONG se kladou na sraz tak, aby mezera mezi nimi byla velká 1-3 mm. Pokud při zdění vzniknou mezi tvárnicemi větší mezery, musí se vyplnit pokud možno ihned při zdění.

6.
Tvárnice YTONG pokládejte do maltového lože ze shora (při bočním posuvu může dojít k vytěsnění - vytlačení zdící malty). Poklepem gumovou paličkou tvárnice přesně osaďte do zdiva. Přesnost osazení kontrolujte vodováhou.

7.
Při zdění se musí důsledně dodržovat pravidla vazby. Tato pravidla jsou obzvláště důležitá v místech změny tloušťky nebo výšky stěny ( např. u parapetních stěn pod okenními otvory, ve výklencích, v rozích atd.)

8.
Při zdění parapetního zdiva doporučujeme vkládat do každé druhé spáry pomocnou výstuž přesahující do sousedního pilíře 50 cm.

9.
Stěny delší než 17 m musí mít dilatační spáru nebo přirozený kompenzátor jako například zalomení stěny. Pokud se ke zdění používají nevyzrálé tvarnice YTONG je nutné dilatační spáry provádět v kratších intervalech v závislosti na vnitřní vlhkosti zdiva a hodnotě dotvarování. Například u příčkovek se v těchto případech doporučují provádět dilatační spáry po 6 metrech.

10.
U skeletů s předsazeným vyzdívaným pláštěm doporučujeme dilataci u každého sloupu.

11.
Při vyzdívání do rámů skeletů ctěte zásadu pružného uložení vyzdívek po celém obvodu.

12.
U skeletů s bezprůvlakovými stropními deskami ( kde mohou vznikat značné průhyby stropní konstrukce) doporučujeme dilataci taktéž v polovině stěn.

13.
Vyzdívky skeletů pokud možno provádějte od nejvyšších podlaží do přízemí.

14.
Příčky s nosnými stěnami a nosné stěny různých vlastností musí být navzájem spojovány pružným spojením například ocelové pásky, montážní pěna, aby byla umožněna jejich oddělená deformace. V některých případech je vhodné přiznat dilatační spáru. Naprosto nevhodné je spojovat takové stěny pomocí vazby do kapes.

15.
Příčky musí být založeny na separační vrstvě, například lepence a od stropní konstrukce musí být pružně odděleny.

16.
Při zdění příček delších než 6 m doporučujeme vkládat do každé druhé spáry pomocnou výztuž.

17.
Příčky do tloušťky 11,5 cm doporučujeme vyzdívat po úsecích do výšky maximálně 1,5 m za den.

18.
Pracovní spáru, vzniklou při přerušení práce, chraňte až do okamžiku uzavření proti dešti například fólií s dostatečným přesahem. Toto platí i pro parapetní zdivo.

19.
Voda stékající ze stropů a ze střechy během výstavby musí být odváděna tak, aby nestékala do rozpracovaného zdiva.





Copyright © 2001 Domácí dílna