Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Africká fialka - Jonatka africká (Saintpaulia)

Vladimír Čech, 29. listopadu 2002

Africká fialka patří k velmi oblíbeným kvetoucím pokojovým rostlinám, které mohou kvést prakticky celý rok.

Máte-li na pěstování fialky málo místa, můžete pěstovat mikro odrůdy s průměrem menším než 8 centimetrů. Pokud však disponujete velkým bytem či domem, můžete si pořídit i maxi odrůdy s průměrem růžice přes 40 centimetrů. V dnešní době se pěstuje také velké množství barevných variant – jednobarevné či dvojbarevné, obojí s ozdobnými listy a květy.

Pěstování:
Fialky nejlépe prospívají v rašelinné zemině, přičemž teplota prostředí, ve kterém rostou, by neměla být nižší než 15°C po celý rok. Rostliny nemají výraznou potřebu odpočinku, ale je prospěšné, pokud jim asi na měsíc (nejlépe v zimě) omezíme zálivku a hnojení. Fialy také vyžadují hodně světla, umístíme je proto na okenní parapet. Při přímém slunečním záření ale může dojít k popálení listů a na listech se posléze objevují bílé skvrny. Přesazovat je lze kdykoliv, zejména když květina přerůstá květináč. Kvetou však lépe, když jsou květináčem omezeny. Množení se provádí ze stimulovaných listových řízků s řapíkem, a to hlavně na jaře a na začátku léta. Některé druhy je však problém pěstovat z řízků.

Zálivka:
Fialky je nutné zalévat spodem květináče. Pokud bychom zalévali vrchem, voda by se mohla dostat na listy, které by následně uhnily. Při zalévání dbejte na to, aby nedošlo k přemokření zeminy (rašelina dokáže zadržovat vodu lépe než běžné zemina). Nejlépe je postavit květináč na oblázky, ve kterých udržujete vodu. Dno květináče by však nemělo stát ve vodě. Fialky mají také rády vyšší vzdušnou vlhkost, nesmíme je však postřikovat.





Copyright © 2001 Domácí dílna