Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Pracovní stůl

Michal Hlosta, 15. února 2002

Dílna bez pracovního stolu, nebo chcete-li "ponku" či "banku" není dílnou. Používání různých vyřazených kancelářských stolů není plnohodnotnou náhradou ani z hlediska pohodlí práce a už vůbec ne z hlediska ergonomického - správný ponk má mít správnou výšku. V tomto článku se dozvíte, jak si ponk vyrobit.

Ve specializovaných obchodech je sice možno si ponk koupit, ale potenciálního kupce spolehlivě odradí cena, šplhající se i podstatně nad 10000,- korun. A tak nezbývá, než si ponk vyrobit - nebojte se, tak těžké to zase není.

Přesně před stejným problémem jsem stál při zařizování své dílny i já. Nakonec jsem toho byl ušetřen, neboť jsem se objevil ve správný čas na správném místě - v našem městě se rozprodávalo přebytečné dílenské vybavení Domu dětí a mládeže a tak jsem za příjemnou cenu získal dva pracovní stolíky, ze kterých jsem si ponk vyrobil. Jsem s ním velmi spokojen a jeho řešení a rozměry se nejen mi zdá natolik vyhovující, že se o ně chci podělit. Myslím si, že podle připojených obrázků to nebude problém i pro Vás. Podmínkou je mít možnost svařovat jednotlivé díly a pro výrobu šuplíků i možnost ohýbat větší rozměry (cca do 50 cm) plechu.

zvětšit kliknutímOriginální stolíky jsou provedeny z jeklu profilu 35x20mm, rozměry nejsou příliš podstatné, ale pro naší amatérskou výrobu bych doporučoval použít profily spíše čtvercového průřezu - ulehčí to sváření jednotlivých dílů, neboť nemusíme řešit, zda danou část máme přivařit naležato, či nastojato. Doporučoval bych profil minimálně 30x30mm, s tímto rozměrem je také v následujícím plánu uvažováno. Pokud použijete profily větší, je třeba některé rozměry (obzvlášť vzdálenosti mezi vzpěrami) přizpůsobit, jinak větší rozměry profilů nejsou na škodu, stůl bude alespoň stabilnější. Na druhou stranu volme sestavu složenou ze dvou identických stolíků spojených horní pracovní deskou. Zaprvé tak získáme jistou flexibilitu - ponk bude možno jednoduše rozebrat a po částech např. při stěhování přemístit, a zadruhé získáme možnost mezi stolíky vytvořený volný prostor využít pro umístění stojanu na vrtačku, jak ukážu v jednom z dalších dílů našeho seriálu.

V prodejně hutního materiálu si necháme nařezat (slušně vychovaní prodejci to rádi a bez příplatku udělají) rozměry jekl profilu 30x30 dle následující tabulky:


Díl
Počet kusů
Rozměry v [mm]
A
8
920
B
12
830
C
12
450


Díl A budou nohy budoucích stolíků, díl B podélné a díl C příčné vzpěry. Do jednotlivých dílů B a C si můžeme, pokud již máte představu, jak budou budoucí stolíky vypadat, vyvrtat díry. Ty budou sloužit k připevnění horní pracovní desky (v delších horních vzpěrách 4 a v horních kratších vzpěrách 3 díry d=6,5mm). Díry d=5,5mm v dalších vzpěrách budou sloužit k připevnění jednotlivých podlážek v "patrech " stolíků. Pokud to ale neuděláte nyní, nevadí, budete na to mít dost času, až stolíky sváříte.

Dále si z plochého profilu šířky 30mm a tloušťky 4mm nařežeme 8 kousků dílů D délky 60mm a vyvrtáme si do nich díru d= 6,5mm dle Obr.1. Tyto prvky budou sloužit jednak jako záslepka na spodní plochu noh a jednak pomocí nich je možno stolíky-tedy budoucí ponk- přivrtat k podlaze dílny.

zvětšit kliknutímPokud máme jednotlivé díly připraveny, pustíme se do sváření stolíků. Vše je, myslím, patrné z Obr.2. Doporučují začít tím, že na rovné podložce sváříme rámy z dílů A a B, přivaříme díly D a nakonec vždy dva takovéto rámy spojíme díly C. Pokud se svařováním nemáte dostatečné zkušenosti, nepouštějte se do toho sami. Obzvlášť pokud chcete vařit elektrickým obloukem, můžete být nepříjemně překvapeni, jak jaklovy profily teplem pracují a kroutí se, na což musí zdatný svářeč reagovat vyrovnáváním pnutí svárem z opačné strany. Jinak výsledek nebude podle našeho očekávání - celý stolík by byl pokřiven tak, že bychom nenalezli polohu, ve které by se neviklal. Vězte, že amatér bude skoro vždy neúspěšný. Jistou alternativou je sváření v ochranné atmosféře CO2 . S takzvaným céočkem je schopen i amatér dělat pravé divy. Problémem je, že samotný svářecí agregát je dost drahý (i když to je relativní-nedávno jsem v Baumaxu viděl pěkné CO za cenu menší než 10000,- korun), a kdo jej má, asi jej bude nerad půjčovat.

Rozměry jednotlivých "pater" stolíků jsou voleny tak, aby jednak bylo možno při průměrné výšce člověka 175cm při práci pohodlně stát, a jednak proto, aby bylo možno pod a na první patro stolíka umístit běžné "zeleninové" přepravky rozměrů 39x59cm a výšky 11 nebo 21cm. Do těchto přepravek pak můžeme uschovat různý materiál, ať se nepovaluje v dílně. Druhé patro je trochu vyšší - můžeme tam mít umístěno používané nářadí větších rozměrů, jako vrtačku, kotoučovou pilu apod. Navíc je tam zapotřebí mít prostor pro šuplíky na drobné nářadí.

zvětšit kliknutímPodlážky pater je možno vyrobit z plechu tloušťky nejméně 1,5mm a rozměrů 890x510mm. V rozích odstřihneme plochu 30x30mm na nohy a celou tabuli k patrům přinýtujeme dutými nýtky d=5mm pomocí nýtovacích kleští. Nebo je možno použít dřevěné desky tloušťky cca 20mm, délky 510mm a libovolné šířky, které k patrům přišroubujeme zápustnými šrouby M5 tak, ať je pokryjí celé. Šuplíky, které k pracovnímu stolu rozhodně patří, vyrobíme z ocelového plechu tloušťky 1,5mm, pouze rukojeť je z plechu tlustého 3mm.

Šuplíků je v pracovním stole celkem 6 a slouží k uložení jemnějšího nářadí. Na Obr.3. je celkový pohled na sestavený šuplík, na Obr.4. jsou rozměry jednotlivých jeho částí. Obrázek není kreslen v měřítku. Čárkované čáry naznačují místa, kde budou díly ohnuty. Jednotlivé částí šuplíku jsou spolu spojeny buď bodovými sváry, nebo jsou spolu snýtovány opět nýtovacími kleštěmi a dutými nýtky d=5mm. Přední čelo po ohnutí v rozích sváříme.
zvětšit kliknutím

zvětšit kliknutímVodící lišty mají za úkol držet šuplík pod pracovní deskou a jejich montáž musíme provézt dost precizně. Může se totiž stát, že šuplík bude ve vodící liště veden příliš natěsno a budou problémy s jeho manipulaci, nebo naopak bude z vodící lišty vypadávat, což je ještě horší. Vodících lišt si vyrobíme pro 6 šuplíků celkem 12, a při ohýbání jejich rozměry ihned přizpůsobíme konkrétnímu šuplíku. Připevníme je pod horní patro tak, že stolík obrátíme vzhůru nohama, levou lištu levého šuplíku přivaříme hned k levým nohám stolíku a pravou lištu pravého šuplíku těsně k pravým nohám stolíku.

Pak zasuneme do příslušných lišt příslušné šuplíky, nasuneme na ně s jistou vůlí zbývající lišty pro tyto šuplíky a lišty lehce přibodujeme. Vyzkoušíme, zda je možno šuplíky pohybovat a pokud ano, lišty přivaříme důkladně. Pozor, je to tenký plech, snadno se přepálí. Pak šuplíky vytáhneme a do středu vložíme prostřední šuplík i s oběma lištami. Vyměříme jej přesně do středu a postupujeme podobně. Nejdříve lišty jen lehce přibodujeme, vyzkoušíme vůli šuplíku a pak dovaříme důkladně. Detail umístění vodících lišt středního šuplíku je vidět na Obr.5.

Horní pracovní desku uděláme z dvou navzájem slepených dřevotřískových desek tloušťky 20mm (deska bude tedy hrubá 40mm) a rozměrů 2100x650mm.. Obě desky uřežeme asi o 3cm na každé straně větší, slepíme lepidlem Herkules a necháme minimálně den zaschnout. Teprve pak uřízneme desku ruční kotoučovou pilou na definitivní rozměry. Přitom pilu vedeme podél dlouhého vodítka (třeba jeklu), které připevníme k desce svěrkami. Tím docílíme rovného řezu. Ze tří stran (zepředu a z obou boků) olištujeme desku úhelníky 40x40mm, které ustřihneme na pákových nůžkách a ohneme v ohýbačce. Samozřejmě nemusí být úhelník vcelku, můžeme použít zbytky plechu v délce okolo 1m. Do úhelníků vyvrtáme díry, přes které je přišroubujeme k desce pomocí vrutů se zápustnou hlavou. Kde se úhelníky překrývají, tam je oba ustřihneme na 45°. Ze zadní strany desku olištujeme pásem plechu 80mm širokým. To zamezí v budoucnu pádu drobných předmětů za ponk. Vše je, myslím, dostatečně patrné z Obr.6.

zvětšit kliknutím

Kovové části natřeme alespoň šedou základní barvou, v interiéru dílny by to mohlo stačit. Dřevěné části natřeme minimálně dvěma vrstvami odolného, vodou ředitelného akrylového laku na parkety. Po zaschnutí můžeme všechny díly sestavit. Oba stolíky si postavíme přibližně na místo, kde bude ponk stát, ve vzdálenosti asi 240mm od sebe a 80mm ode zdi. Na stolíky položíme horní desku a vyrovnáme ji tak, aby zleva i zprava přesahovala stolíky o asi 40mm.

Stejně tak kontrolujeme, aby deska přesahovala stolíky zepředu o 60mm. Tento přesah bude sloužit k upevňování různého nářadí, jako například stojanu na broušení dřeva z minulého dílu seriálu. Pokud máme vše zarovnáno a zároveň je deska přiražena těsně ke zdi, poznačíme si přes díry 6,5mm v horních vzpěrách všech 28 míst na přišroubování horní desky. Copak, zapomněli jste je vyvrtat? Tak pěkně znova…:o). Pak desku sundáme a ve vyznačených bodech si vyvrtáme díry d=3,5mm do hloubky 30mm. Pozor, neprovrtejte desku skrze! Není to sice fatální chyba, ale vypadá to pak shora ošklivě. Pak desku umístíme zpět na stolíky a přišroubujeme ji ve všech 28 místech. Použijeme vruty do dřeva o průměru 6mm a délce 60mm, samozřejmě přes podložku průměr 6mm. Vruty budou fosfátované s křížovou hlavou - jsou pevné a v dřevotřísce velmi dobře drží.

zvětšit kliknutím Pak, tentokrát již hotový ponk, ještě jednou pořádně přirazíme ke zdi, a přes díry v dílech D jej přišroubujeme k zemi. K tomu použijeme natloukací hmoždinky průměr 6mm a délky alespoň 60mm. Ty samosebou nechrání stůl proti vytržení (na to je dostatečně těžký), ale proti vibracím a posuvům při například řezání ve svěráku. A proč natloukací? Protože ponk pro navrtání podlahy nemusíme odsouvat a vidiovým vrtákem vrtáme díry do podlahy přímo přes díry v patkách D. Pak přes karosářskou podložku d=6mm zasuneme hmoždinky a zatlučeme kladivem jejích šrouby. Jak takový ponk vypadá, vidíme na Obr.7.

A co s tou mezerou cca 240mm uprostřed mezi oběma stolíky? Vydržte, o tom si povíme příště…..





Copyright © 2001 Domácí dílna