Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Řezání vnitřních závitů

-Red-, 13. listopadu 2001

Nezřídka se stává, že potřebujete udělat nový závit, protože starý už nevyhovuje vašim funkčním požadavkům. V našem článku se dozvíte jak na to.


K řezání vnitřních závitů se používají závitníky.

Postup

1.Upevníme si pevně obráběný materiál do svěráku, aby se nám nemohl při práci uvolnit.

2.Upravíme si obráběnou kulatinu. Na brusce nebo pilníkem zkosíme hranu pod úhlem 60 stupňů, tak že po obvodu ubereme 10% šířky kulatiny.

3.Vyvrtáme do materiálu otvor požadovaného průměru. Nezapomeneme, že velký průměr závitu = 80% malého. Například při řezání závitu M 10 budeme potřebovat vrták do železa o průměru 8mm.


4.Pokud ve vyvrtaném otvoru srazíme hranu po úhlem 45 stupňů, bude se nám závitník při prvních lépe otáčkách zařezávat.

5.Závitníkové vratidlo osadíme předřezávacím závitníkem s jednou ryskou. Připravíme si lněný olej (může být i jiný), vazelínu nebo tuk (např. sádlo) a namažeme břity. Vsadíme závitník do otvoru, aby byl přesně v ose otvoru. Kontrolu můžeme provést úhelníkem. Pokud nedodržíme správný směr, může dojít k poškození závitníku, který nevydrží jednostranný tlak a praskne. Je důležité se po jedné otáčce o půl otáčky vrátit.
Pro kratší závity je možno použít i strojového matkového závitníku,bez použití sady tří závitníků.


6.

7.Nyní použijeme závitník se dvěma zářezy, který si opět namažeme. Tentokrát je však uchopíme do ruky a zašroubujeme do předřezaných závitů až začne zabírat. Teprve nyní nasadíme na závitník vratidlo a začneme řezat závity. Zde již souosost sledovat tolik nemusíme, závitník je již veden. Asi po 6 závitech závitník vytočíme, očistíme, namažeme a znovu zapustíme, až je celý otvor proříznut. 

8.Jako poslední použijeme závitník se třemi zářezy a opakujeme předešlý krok, čímž dořežeme závit načisto. Souosost již prakticky sledovat nemusíme, protože nyní již rukou šroubujeme závitník do závitů.

9.Po ukončení řezání a vytočení závitníku, očistíme závit i nástroj.

Použité nástroje
Použitý materiál
vratidlo a závitník
vazelína, olej nebo tuk
svěrák
pilník nebo záhlubník
úhelník

Copyright © 2001 Domácí dílna