Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Parketové podlahy II.

Antonín Suk, 25. února 2003

V dnešním díle našeho seirálu se podíváme na postup při rekonstrukci parketové podlahy.

U parketového podlehy rozeznáváme tři tři typy vazeb - jedná se o vazbu rybinovou či stromečkovou, vazbu pravidelnou a nepravidelnou. Rozebírání podlahy začínáme vždy od podélné strany. Není-li u zdi dilatační spára, která je nezbytná k uvolnění parket, musíme ji vytvořit. K tomu nám nejlépe poslouží přímočará pila. Parkety rozebíráme tak, abychom je nepoškodili. Tam, kde jsou připevněné ke starému podkladu, použijeme k jejich uvolnění dláto nebo "pajcr".

   

Po rozebrání celé podlahy vytřídíme parkety na levé a pravé a vyřadíme poškozené. Z podlahy odstraníme hrubé nerovnosti a nečistoty. Na takto připravený podklad můžeme začít pokládat zvolený typ podlahy. Je-li poničený i podklad (obvykle beton), musí se celá podlaha před pokládáním parket vyrovnat nivelací. Nivelační vrstvu vytvoříme rozmícháním prášku (jde v podstatě o jemný cement), který se rovněž prodává ve specializovaných prodejnách, v odměřeném množství vody.

Pokud jsme se rozhodli pro "stromeček", začínáme pokládat první řadu podélně (polovina tvaru písmene "V") ve vzdálenosti asi jedné poloviny délky parkety od stěny. Nejdříve si v této vzdálenosti vyznačíme rovnou čáru, k níž zarovnáváme okraj "stromečku". Pak si "nasucho" složíme "stromeček" v délce asi 70 cm. Na stejně velkou část podlahy naneseme lepidlo a za pomoci druhé osoby na toto místo položíme připravený "stromeček" tak, aby jeho okraj přiléhal k připravené vodicí čáře. Dbáme přitom na to, aby se nám parkety "nerozjely" a nevznikly mezi nimi spáry. Klínky ve spojích musí těsně doléhat. Je-li připravený díl dobře a rovně přichycen, dokončíme celou řadu. Po zaschnutí lepidla pokračujeme tak, že na dvě první položené řady navazujeme vždy řadou jednou, a to systémem tam a zpět. To znamená, že novou řadu začínáme v místě ukončení řady předchozí. Lepidlo natíráme v šířce, kterou parkety zcela zakryjí. Jejich konce tak zůstanou nepřilepené, avšak dostatečně pevně je přichytíme vždy další řadou parket.



Pokládání vyžaduje poměrně značnou zručnost i praxi, především u první řady. Ta musí být nejen perfektně rovná, ale i respektovat nerovnosti stěn. Dopustíme-li se chyby na začátku, dopadne špatně celá podlaha a chyby neskryjeme ani pod kobercem. Jednotlivé parkety k sobě klademe tak, aby těsně doléhaly - každá nepřesnost se u další řady násobí a nelze ji "dorovnat". Pokud u protilehlé strany zbylé místo neodpovídá délce parket, musíme je seříznout.

Jestliže se rozhodneme pro pravidelnou nebo nepravidelnou vazbu, musíme zvolit úhel, který bude vazba svírat se stěnami místnosti. Jak již bylo řešeno, bývá to obvykle 45 nebo 90 stupňů. Pro založení tří řad parket použijeme příložník (rovnou lať). Teprve po přilepení těchto tří řad a zaschnutí lepidla dokončíme položení parket z jedné i z druhé strany místnosti. Parkety "dotahujeme" mírným poklepáním. Neklepeme však přímo na pokládané parkety, ale jednu z vyřazených použijeme jako podložku. Pro podélné "dotažení" celé řady můžeme použít "pajcr" v podobě páky zapřené o stěnu.U všech typů podlah musíme okraje parkety zařezávat. Délku zařezaných parket volíme tak, aby po obvodu vznikla dilatační mezera široká 1 - 2 cm.





Copyright © 2001 Domácí dílna