Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Jak vybrat akušrobovák

-Red-, 13. března 2008

Současné akumulátorové šroubováky přesvědčují kompaktním, šikovným designem, a splňují nejvyšší požadavky na uživatelský komfort. Jak ale vybrat ten nejvhodnější?

Akumulátorové vrtací šroubováky jsou vybaveny odnímatelnými akumulátrovými články a používají se všude tam, kde je potřeba být při práci zcela nezávislý na elektrické energii, nebo v místecch kde se přívodní kabel stává překážkou.

Potřeba nízké hmotnosti a dokonalé ergonomie, jsou u těchto strojů obzvláště důležité. Možnost nastavení utahovacích momentů a kombinace pravého a levého chodu zaručují přesnou a rychlou práci při šroubování. Akumulátory jsou dobíjitelné . U akumulátorů na bázi NiCd jsou elektrody vyrobeny ze sloučeniny niklu a kadmia. Jejich přednosti: velmi lehké, pracují v jakékoliv poloze, jsou velmi robustní, nevyžadují údržbu a podávají srovnatelně vysoký výkon a lze je mnohokrát znovu dobíjet.

Dle tvaru je můžeme rozdělit na dva odlišné typy a tím i jejich doporučené použití:

1) Pistolový tvar, díky držení v ose motoru – převodová skříň – sklíčidlo, podporuje vznik vysoké přítlačné síly, tolik potřebné pro vrtání a šroubování do tvrdého dřeva a vrtání do kovu.

2) Tvar se středovým držadlem T, díky příznivému rozložení hmotnosti, kompaktnímu tvaru a potřebě vysokých utahovacích momentů s nižší přítlačnou silou se výborně hodí pro šroubování.

Copyright © 2001 Domácí dílna