Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Pěstování rajčat

Vladimír Čech, 1. března 2003

V minulém seriálu jsme se věnovali pěstování paprik. O tři až čtyři týdny později než papriky vyséváme pro předěstování také rajčata.

Pokud máme vytápěný skleník můžeme výsev provést dříve. Ale pozor, na trhu je velké množství odrůd. Některé jsou vhodně pro pěstování ve skleníku, a některé pro pěstování venku. Existuje i skupina odrůd, u nichž na prostředí nezáleží. Já osobně doporučuji pro venkovní pěstování odrůdu Tornádo F1, která má velké výnosy a dobré chuťové vlastnosti. Každým rokem se však objevují odrůdy nové.

Rajčata klíčí velmi rychle (asi týden). Ovšem častěji než u paprik se u nich objevuje padání klíčních rostlin. Proto používejte dezinfikovaný substrát případně ošetřený proti houbovým chorobám a hlavně rostliny "neutopte" nadměrnou zálivkou. Rajčata nejsou tak teplomilná jako papriky a také pro klíčení jim stačí nižší teploty a není nezbytně nutné výsev zakrýt.

Rajčata také přesazujeme a i zde uplatňujeme pravidlo dvou. Přesazujeme je nejlépe do kelímků (např. od jogurtu, ale pokud možno stabilních) při výšce asi devět centimetrů. Opět (jako papriky) se nemusíme bát sázet je hlouběji. Rajčata si tak vytvoří bohatší kořenový bal. Se zálivkou to příliš nepřeháníme, nesmíme ale rajčata také nedostatkem vody usušit.

Před výsadbou záhon vydatně pohnojíme nejlépe hnojem. Rajčata vysazujeme po jedné pod fólii zhruba v polovině dubna na vzdálenost 35 - 50 cm (záleží na vzrůstu rajčat). Pokud je chceme sázet rovnou ven, pak provádíme výsadbu až koncem května, rajčata však budou plodit později. Při výsadbě nezapomeňte rajčata vysazovat šikmo, tak aby respektovaly směr převládajících větrů v dané oblasti. Nemusíte se bát, rajčata se narovnají. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit sázet je hlouběji. Budou stabilnější a vytvoří si bohatší kořenový systém. Poté, co začnou růst je samozřejmě můžeme přihrnout. Také pamatujte na to, že bude nutné rajčatům dát opěrný kůl nebo tyč. Já osobně používám obyčejné dřevěné tyčky, ale můžete použít i kovové spirály. U spirál ale pozor na vzrůstnost a hloubku zapíchnutí do země. Může se vám stát, že rajče spirálu převáží a zlomí se. Dřevěnou lze snáze zabouchat hlouběji, nebo nahradit vyšším kůlem.

Pokud sázíme rajčata pod fóliovník, nezapomínáme ho větrat. Fóliovník odstraníme až v době, kdy už rostliny neohrozí noční mrazíky. Během vegetace rajčata přihnojujeme vícesložkovým hnojivem (např. Cererit), u něj si ale vždy přečtěte doporučené dávkování. Jakmile rajčata začnou vytvářet plody, vydatně zaléváme. U porostu bychom měli dbát na dostatečnou světlost. Jednak plody lépe vyzrávají a jednak po dešti dříve oschnou.

Z chorob je nejvážnější plíseň bramborová (zejména při vlhkém počasí) . Jako prevenci zle použít například Kuprikol 50 nebo Novozir MN 80. Nepříjemná je i špičková hniloba plodů, která je způsobena jednak nevyrovnanou zálivkou, jednak nedostatkem vápníku. Škůdci trpí rajčata mnohem méně než papriky. Pokud se však objeví, nejčastěji najdete ve skleníku svilušky.





Copyright © 2001 Domácí dílna