Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Parketové podlahy IV.

Antonín Suk, 10. dubna 2003

V předposlední části našeho seriálu si můžete přečíst důležité postřehy a rady týkající se především tmelení a lištování.

Tmelení
Pro tmelení se používá buď obyčejný tmel namíchaný s pilinami vzniklými z jemného broušení, nebo tmel akrylátový. Tmelem s pilinami je vždy vhodný u nových podlah. U starých jen za předpokladu, že se parkety neviklají. To zjistíme pohybem parket při došlapu anebo jejich vrzáním. Piliny tmel nejen zahustí, ale také jej zabarví na správný odstín. Tmel do spár vpravíme špachtlí. Hotovou podlahu po zatvrdnutí tmelu jemně přebrousíme. Postup opakujeme nejméně dvakrát. Akrylátový tmel použijeme na podlahy, kde je patrný pohyb, nebo kde jsou velké spáry. Tyto tmely se prodávají již namíchané v příslušných odstínech. Jejich vlastností je pevnost a pružnost. Právě pružnost je vlastnost, která zaručuje, že se ani při malém pohybu parket tmel nevylamuje. Vytmelená místa zůstávají pevná a elastická.


Lištování
Po dokončení předchozích operací celou místnost po obvodu olištujeme. Náš trh nabízí široký sortiment lišt lišící se tvary i barevnými odstíny. Barvu zvolíme podle vlastního vkusu, tvar by však měl být takový, aby lišty do případných mezer nepropadaly a také skryly případné nerovnosti.

Vzhledem k nesouměrnosti stěn je lištování proces, s nímž si musíme, pokud chceme dosáhnout kvalitního výsledku, doslova pohrát. Řezy provádíme nejlépe pilou s vidiovým kotoučem a jemně je začišťujeme. Jednotlivé spoje nesmí být vidět. Pokud je vidíme, nebyla naše práce dostatečně přesná. I tady je potřebný nejen fortel, ale i značná dávka zkušenosti.

Copyright © 2001 Domácí dílna