Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Řezání závitů

-Red-, 13. listopadu 2001

Může se stát, že potřebujete udělat nový závit. Důvody můžou být různé. Od renovace vodovodního potrubí až po vytvoření nového závitu po odvrtaném šroubu. My vám poradíme jak na to.

V praxi rozlišujeme několik druhů závitu, z nichž 2 druhy jsou nejpoužívanější: metrický (M) a trubkový (G). Metrický závit se používá pro šroubové spoje. Značí se písmenem M a číslem, které udává vnější průměr závitu v mm. Například označení M 10 označuje metrický závit s vnějším průměrem 10 milimetrů. Vnitřní průměr je 80% z vnějšího průměru. Pro instalační trubky a armatury se používají závity G, odvozené z palcových rozměrů. Pozn. palec = coul.

Závity se rozlišují na pravotočivé a levotočivé. Standardní a nejvíce používané závity jsou pravotočivé. Poznáme je tak, že při pohledu na hlavu šroubu se šroub zatahuje do závitů otáčením ve směru hodinových ručiček. Levotočivé závity se používají například u hřídelí, kde pomáhají při provozu matku zatahovat a zabraňují tak jejímu nechtěnému uvolnění. Levý závit je vždy označen například M 10 L.
K řezání vnějších závitů na šroubech se používají kruhové čelisti (očka).

Postup

1.Upravíme si obráběnou kulatinu. Na brusce nebo pilníkem zkosíme hranu pod úhlem 45 stupňů, tak že po obvodu ubereme 10% šířky kulatiny.

2.Vložíme očka požadovaného průměru do vratidla a upneme pomocí červíků.

3.Upevníme si pevně obráběný materiál do svěráku, aby se nám nemohl při práci uvolnit. Snažíme se dodržet co možná nejkolmější směr kulatiny k zemi, aby jsme závit neřezali nakřivo.

4.Připravíme se mazací vazelínu, olej nebo tuk (např. sádlo). Namažeme kulatinu i očko, jinak by mohlo dojít k trhání závitů.

5.Nasadíme vratidlo s očkem vodorovně na kulatinu. Vratidlo s očkem musí být v rovině kolmé k ose kulatiny, jinak začneme řezat nakřivo. Kontrolu můžeme provést úhelníkem.

6.Oběma rukama mírně přitlačujeme a otáčíme ve směru řezání závitu. U klasických pravotočivých závitů točíme ve směru hodinových ručiček. Po vyřezání prvních závitů se očko chytne a vede se dál již samo, stačí jen otáčet vratidlem. Pokud se nám závit chytne křivě, je potřeba je zkrátit a celý postup opakovat znovu.7.Další řezání závitu se dá udělat dvěma způsoby: 1) Otáčíme vratidlem plynule dopředu až vyřežeme celý závit.
2) Otáčíme vratidlem a při každé otáčce vrátíme vratidlo o 1/4 otáčky zpět, aby se tříska odlomila.

8.Vždy je však potřeba všechny řezné plochy mazat, aby se závit netrhal.

9.Po vyřezání závitu vytočíme očko a případně očistíme od nečistot.
Použité nástroje
Použitý materiál
vratidlo a očko
kulatina
svěrák
vazelína, olej nebo tuk
pilník nebo bruska
úhelník

Copyright © 2001 Domácí dílna