Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Harmonie interiéru VI.

Kamila Rollerová, 20. prosince 2003

Po několikaměsíční pauze přicházejí další části seriálu Harmonie. Dnešní díl zaměříme na styly a druhy závěsných prvků. Připomeňme si, že cílem našeho seriálu je, pokusit se sladit neposedný celek zařízeného bytu. Pouze v krátkosti uveďme rekapitulaci předchozích článků.

V prvním jsme se zaměřili na místnost jako celek, druhý díl nás zavedl k oknům, která často diktují ucelení prostory a soustředili jsme se převážně na výběr látky pro závěsný systém, oknu jsme věnovali pozornost i v další části seriálu, s upozorněním na vhodnost stylu podle druhu a tvaru okna. Ozdobné doplňky závěsných systémů obsahuje další díl a nakonec jsme se ještě jednou blíže seznámili s látkami, jejich barvami a použitím.

Úkolem dnešního příspěvku bude stručné seznámení s návrhy stylů a druhů závěsných prvků. Jejich důležitou rolí v interiéru je bránit pronikání intenzivních slunečních paprsků, zajistit potřebné soukromí, udržet teplo nebo zamezit vtíravému hluku zvenku. Současný trend přeje záclonám a závěsům působícím lehce a vzdušně. Neznamená to ovšem, že náš byt nemůže zdobit bohatší řasení.

Nad čím bychom se měli zamyslet, než přejdeme k zvolení vhodného stylu? Přejdeme-li přímo k látce, měli bychom se zamyslet nad horním lemem, který mnohé určuje, doplňky jsou také velmi důležitým prvkem, špatná volba může často estetice hodně uškodit. Hlavní doménou určující styl je nepochybně nábytek. Opomenout bychom neměli ani světlo, zkuste sundat záclonu, závěs, ... a zjistíte, o co se místnost rozzářila. Zvažte i účel místnosti.

Po stručném shrnutí důležitých bodů je trochu rozebereme. Zavěšení lze upevnit na stěnu, strop nebo okenní rám, který můžeme užít v případě měkké nebo hrbolaté zdi. Dříve, než se rozhodneme pro umístění kolejnice do stropu, přesvědčme se, že je odolná a pevná, aby konstrukci udržela.

Podle závěrečné volby je potřeba vybrat vhodnou závěsnou tyč, kterých je v obchodech několik druhů, při výběru nesmíme zapomenout nejenom na barevné ladění, ale také na charakter bytu, druh zavěšení, typ látky a právě vybraný styl. Některé typy závěsů vyžadují kolejnicový systém, ten lze skrýt volánem, garnýží, zřasením nebo fascií. Rolety se upevňují převážně na lať nebo klipsy, výjimku tvoří navíjecí roleta, pro ni koupíme speciální tyč s příslušenstvím. Ke klasickým záclonám a závěsům se nejlépe šiknou závěsné tyče nesoucí konzole. Pro težký materiál bychom měli zvolit dostatečně pevný závěsný systém.

Doplňků existuje celá škála, trh nabízí velké množství a my sami si můžeme nějaké vyrobit. V případě, že budete mít zájem se o nich dozvědět více, přečtěte si příští díl, jež bude obsahovat také informace o závěsných systémech. Dnes čistě teoreticky. Nejužívanější je zavěšení na kroužky, u těch dbejme, aby jejich vnitřní průměr byl nejméně o 1,25 centimetrů širší než průměr tyče. Výběr úchytek je vhodné zvolit opět podle charakteru materiálu, zavěšení a stylu.

Například u dekorování kuchyňského okna používáme většinou záclonu nebo kratší závěs, který okno krášlí, ale celé ho nezahaluje, protože parapety kuchyňských oken jsou často užívány k odkládání různorodých drobností nebo k pěstování aromatických bylinek. Ke klasické kuchyni zvolme raději záclony se vzorem romantického stylu. K moderní barevné lince můžeme vybrat pastelový závěs, nebojme se jiné barvy. Při zařizování a výzdobě propojených místností bychom měli uvažovat komplexně. K jednobarevným potahům nábytku se bude hodit záclonovina s velkým, výrazným vzorem. Drobný vzorek vhodně ozdobí menší místnosti. Širší dojem místnosti docílíme například uspořádáním záclon bohatě řasených od jedné stěny ke druhé. Ideálním doladěním je zavěšení konzole těsně ke stropu.

Copyright © 2001 Domácí dílna