Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Vrtání skla

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak a čím vrtat sklo. (cca 4mm). Děkuji M.Pavlik

Odpověď:
Dnes se sklo vrtá nejčastěji diamantovými, trubkovými vrtáky. Jedná se o trubičku z niklové kompozice v níž jsou zality drobné diamantové částečky. Vrtá se jimi za přívodu vody na speciálních stolních vrtačkách. Tyto vrtáky lze koupit v různých průměrech např. od firem Dias Turnov, nebo Narex Praha. Jsou bohužel poměrně drahé, jednoúčelové a vyplatí se spíše pro sklenářské firmy. Nejsnazší je proto obrátit se na nejbližší sklenářství, kde Vám otvor vyvrtají za laciný peníz na počkání.

V amatérských podmínkách je možné provrtat sklo např. trojhranným pilníkem (zbroušeným do 3 ostrých hran) upnutým do sklíčidla vrtačky. Tato metoda se však spíše hodí ke zvětšení průměru stávajícího otvoru, protože prvotní proniknutí skrz sklo je zdlouhavé a pracné. Sklo se v podstatě oddrcuje a okraj otvoru je velmi hrubý.

U větších otvorů se postupuje tak, že se řízne několik soustředných řezů kolečkovým řezákem na sklo. Pak se střed zamýšleného otvoru "probije" kladivem proti kladivu a ve vzniklém otvoru se pak vylamují střepy podle předřezaných kruhů až k úplnému začistění otvoru. Postup je velmi náročný a vyžaduje značnou sklenářskou praxi.

Existují také metody "probrušování" pomocí měděné trubičky, nebo tyčky ve vrtačce s přídavkem různých práškových brusiv v petrolejové lázni. (Kolem zamýšleného otvoru se vytvoří ohrádka z dětské plastelíny, naplní se petrolejem a přídavkem brusiva, které se zadře do měděného trnu a probrušuje sklo).

Rovněž je možno otvor "prostřílet" technikou tryskání. Jedná se o použití intenzivního proudu písku (zrnka písku jsou unášena buď s tlakovým vzduchem, nebo vodou). Z novějších technik je možno zmínit právě prořezávání vodním paprskem (s přídavkem brusiva), které je velmi efektivní a umožňuje vyřezání libovolných tvarů i uprostřed skla.

Pro běžné vrtání kruhových otvorů však nadále zůstává nejméně rizikovým postupem návštěva nejbližšího sklenářství a vyvrtání otvoru diamantovým vrtákem za cca Kč15,-. Lépe vybavená sklenářství mají i vrtačky s dvěma vřeteny, kdy se vrtá současně dvěma vrtáky proti sobě. Otvor je pak velmi kvalitní a čistý.

Petr Závladský

RENESANCE - Umělecké sklenářství
Mánesova 3A
České Budějovice
370 01
Tel+Fax.: 038/9000385
International: +420 38 9000385
GSM: +420 604 150591

Copyright © 2001 Domácí dílna