Jak řešit stěnu za postelí bez čela?

Ing. Richard Čurda, 18. ledna 2002

Mám dotaz nebo spíše prosbu. Chceme vylepšit ložnici a poněvadž máme lůžko bez čel, nevíme jak tento problém vyřešit u hlav aby se neodírala malba a vyřešení bylo pěkné. Můžete nám poradit? Jsme mladí manželé. Děkujeme

Odpověď:

Problém ochrany stěn v prostorách kolem postele řeší prakticky každá domácnost. Pokusím se nastínit alespoň některá z levnějších řešení.

Naše babičky k tomuto účelu používaly rákosové rohože nebo zavěšené koberečky.

Dnešní doba nabízí daleko pestřejší paletu obkladových materiálů;

Z vlastní zkušenosti vám mohu doporučit např. samolepící fólie, případně tapety s otěruvzdorným omyvatelným povrchem. Vyrábějí se v mnoha designech, takže stačí zvolit ten, který bude nejlépe ladit se stávajícím interiérem vašeho pokoje. Práce s těmito materiály je velmi jednoduchá, takže ji zvládne i amatér.

Pokud máte raději přírodní materiály, pak rozhodně použijte korek. Hodí se prakticky do všech interiérů. Prodává se jednak ve čtvercových nebo obdélníkových plátech (o rozměrech cca 30x30 cm, 30x50 cm apod.), případně v rolích. Lepí se na stěnu pomocí speciálního lepidla. Po nalepení doporučuji povrch přelakovat akrylátovým, vodou ředitelným lakem. Okraje korku se mohou případně olištovat dřevěnými, kovovými nebo plastovými lištami.

Uvedená řešení jsou velmi jednoduchá a levná. Obklady lze bez problémů zakoupit v některém z obchodních domů zabývajících se prodejem potřeb pro řemeslníky, kutily a zahrádkáře (Bauhaus, Hornbach, Baumax, OBI apod.).

Pokud máte větší nároky na kvalitu obkladu, existuje celá řada dalších materiálů. Jsou samozřejmě dražší, práce s nimi vyžaduje určité zkušenosti a zručnost, ale mají větší odolnost proti povrchovému poškození i delší životnost. Patří sem dřevěné palubky, dřevotřískové laminované obkladové desky, plastové a keramické obklady. Pokud se rozhodnete pro toto řešení, doporučuji prostudovat si odbornou literaturu zabývající se obklady stěn v interiérech, případně obrátit se na specializovanou firmu.

Výběr optimálního řešení již nechávám na vás. Přeji hodně úspěchů.Ing. Richard Čurda
Domácí dílna
http://www.domacidilna.cz
Sedla 11, 642 00 Brno
Tel: +420 - 5 - 472 271 47
Fax: +420 - 5 - 472 277 34

Ing. Richard Čurda