Oprava dýhového povrchu

Jim, 17. dubna 2002

Koupil jsem si nekvalitní konferenční stůl a každá vlhká sklenice na dýhovém povrchu zanechá bílou skvrnu, která ani po uschnutí nezmizí. Po dvou letech vypadá jako popsaná školní tabule. Nedalo by se to nějak ošetřit ? děkuji Josef

Odpověď:
Konferenční stůl, který jste si koupil nemusí být nekvalitní, byl pravděpodobně povrchově ošetřen přípravkem, který neodolává působení vlhkosti. Předpokládám, že se nejedná o vysloveně starožitní stolík a proto doporučuji následovní postup opravy povrchu:

Nejdřív sejměte původní zničený nátěr z povrchu. Postup odstranění nátěru je podrobně popsán v článku o “Restaurovaní starožitností II”. Povrch ručně přebruste, smirkovým papírem nejdřív zrnitosti 80, pak 120 až nakonec 240. Pracujte s citem, abyste neprobrousil případně i dýhu. Vzhledem k malé ploše nedoporučuji brousit vibrační bruskou, dýhy, které se používají k výrobě nábytku mají hroubku jen asi 0,6 mm a nebezpečí přebroušení se tím značně zvyšuje. Jestliže bíle skvrny zůstali viditelné na i přebroušeném povrchu, namořte skvrny nejdřív zředěným lihovým mořidlem tenkým štětcem v požadovaném odstínu. Po zaschnutí mořidla povrch jemně přebruste ocelovou vlnou ( zrnitost 000) a celý postup opakujte, až pokud skvrny “nezmiznou”. Pak namořte celou plochu a po dokonalém zaschnutí, když odstín vyhovuje, natřete plochu plničem pórů. Nátěr plničem pórů odolává vlhkosti a povrch můžete opatřit třeba několika tenkými vrstvami. Jako koneční povrchovou úpravu se zdát být nejvhodnější nátěr lakem. Na povrch naneste několik vrstev laku, mezi jednotlivými vrstvami je třeba povrch přebrousit jemnou ocelovou vlnou a důkladně zbavit prachu. Nátěr proveďte štětcem nebo stříkáním. Nejlépe se vám bude pracovat s hotovými zředěnými laky ve spreji. Výborných výsledků lze dosáhnout akrylátovým lesklým lakem (obsah spreje vydá na několik vrstev.)

Chci podotknout, že chronické kladení vlhkých sklenic neprospívá žádné povrchové úpravě a dřív nebo později se stopy po sklenicích projeví znova. Pak bude vhodné nechat si vyřezat u sklenáře sklo v tvaru desky stolíku, který Vám na požádáni zbrousí ostré hrany po řezu, a máte po starostech.

Milan Ivančík
svobodný restaurátor

Jim