Jak vybírat vrtačku

-Red-, 7. února 2008

Vrtačky dnes umožňují obzvlášť snadnou práci. Účinné tlumení vibrací a promyšlená ergonomie nabízejí nejvyšší komfort v každé pracovní situaci. Jak vybrat tu správnou?

Vrtačky je možno použít pro přesné a čisté vrtání do většiny známých stavebních materiálů. Na vrtání do cihlové nebo betonové zdi je třeba použít vrtačku s příklepem. Příklepová vrtačka díru bezpečně vyvrtá aniž by porušila strukturu zdiva.

Vrtačky mají velice široké uplatnění. Kromě základní funkce vrtání se vrtačky mohou využít také ke šroubování, broušení s brusným nástavcem nebo míchání řidších materiálů. Za pomoci brusného talíře můžete obrusit dřevěné povrchy , zatímco s využitím drátěného kotouče se odrezují kovové konstrukce. Dnešní příklepové vrtačky jsou vybaveny rychloupínacím sklíčidlem dorazovou tyčí a mají ergonomický tvar, který při práci velmi oceníte.

Jak tedy vybírat vrtačku ?

Rozhodující při nákupu vrtačky je její výkon. Modely se 450 watty zvládnou kupříkladu vyvrtat otvor v betonu o průměru třinácti milimetrů. Naproti tomu takové 1000wattové vrtačce nečiní potíže ani dvoucentimetrová díra. U příklepových vrtaček je samozřejmostí možnost vypnutí příklepu, které je nutné při vrtání do dřeva či kovu. Výhodný je rovněž přepínač pravého a levého chodu, jenž pomůže při zaseknutém vrtáku, ale i při povolování či utahování šroubů a vrutů. Zájemce by rozhodně neměl pochybovat, byť jen na chvíli, o přednostech rychloupínacího sklíčidla. Vrtačky s tímto upínadlem nepotřebují žádnou přídavnou kličku, stačí vrták pouze vložit a klapnutím, respektive otočením je připevněn. Plynulou regulaci otáček řídí u příklepových vrtaček elektronika, s její pomocí může uživatel podle vrtaného materiálu měnit požadovanou rychlost. Specialitou je možnost nastavení kroutícího momentu, označovaného jako Power control, kterou lze využít při sériovém šroubování nebo při řezání závitů.

-Red-