Vlhnutí zdi bytového jádra

Marek Stejskal, 16. října 2002

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu, týkající se plísní. Před čtyřmi měsíci jsme přestavěli v panelovém bytě jádro - původní umakartové jsme nahradili poforixem. Koupelna je celá obložená a z druhé strany koupelnové stěny je umístěna kuchyňská linka. V kuchyni je obložena pouze část mezi kuch. linkou a horními skříňkami, zbytek vylíčen primalexem. Zjistili jsme, že zadní stěny horních skříňek linky příléhající ke zdi koupelny plesniví. Plesnivá je samořzejmě i zeď. Z jakého důvodu se plíseň objevila? Kuchyňská linka je nová a v bytě je suchý vzduch. Je možné, že protéká vodoinstalace, zeď je vlhká a plíseň se objevila v mistě, kde zeď nemohla "dýchat"? Jak máme zeď ošetřit? Předem děkuji za radu. S přáním hezkého dne, Petra Čechová

V případě že, není koupelna obložena až ke stropu, může docházet k difuzi vodních par přes stěnu a k vlhnutí zdiva v její horní části. V tomto případě je nutné natřít horní část nad obkladem vodouodpudivým nateriálem. Dále je nutné zajistit důkladné odvětrání koupelny pomocí ventilačních mřížek vyústěných do centrální ventilační šachty (vzhledem k tomu, že se jedná o panelový byt, předpokládám, že koupelna není větrána přímo).

Pokud je koupelna obložena až ke stropu, musí jít o chybu ve vodoinstalaci. Může být např. špatně proveden některý ze spojů na potrubí. V takovém případě je nutná oprava spoje, která patrně bude vyžadovat i zásah do zdiva.
Dále je možné, že nedošlo k zabalení potrubí izolací zamezující kondenzaci vodních (na trubkách vlivem vysokých teplotních rozdílů dochází ke srážení vzdušné vlhkosti). Může docházet k postupnému vlhnutí zdiva. Bude nutné vodoinstalaci odkrýt a provést dodatečnou izolaci, jinak se problém nedá odstranit.
A konečně, při montáž horní části kuchyňské linky mohlo dojít k narušení potubí navrtáním (snadno k tomu dojde u plastových potrubí). Opět je nutné porušení najít a nějakým způsobem opravit (zavařit, zalepit apod.)

Marek Stejskal
student ČVUT Praha, fakulta architektury

Marek Stejskal