K motorové pile patří i kvalitní výbava

-dk-, 28. září 2004

Kvalitní řetězovou pilu by chtěl mít doma asi každý majitel chaty, chalupy, rodinného domu, ale i zahrady. Prodej motorových pil u nás tomuto tvrzení odpovídá. V čem ovšem zaostáváme, to je další nutné vybavení, které by každý uživatel měl používat.

Řetězová pila je na zahradě či na chatě skoro stejně důležitá jako travní sekačka. K travní sekačce ale - na rozdíl od pily - nepotřebujete žádné další vybavení. Rukavice, ochranné brýle či přilba, ale také kvalitní sekerka nebo náhradní řetěz - to jsou základní potřeby, které by měl mít každý uživatel řetězové pily po ruce.

Podle článku 'Jak se v česku nakupují pily' (Mountfield - zahradní rádce, 17.9.2004) se u nás prodá ročně asi 90 tisíc řetězových pil. To je v poměru k počtu obyvatel poměrně slušný výsledek (např. v Německu se ročně prodá zhruba 650 tisíc pil). Problém je ale ve vybavení těch, kteří s motorovou pilou pracují. Přitom tato výbava je nutná nejen kvůli pohodlí, ale především pro zajištění bezpečnost.

Potíž je v tom, že vybavení není zrovna levné a mnozí uživatelé raději riskují zranění, než aby investovali několik tisícovek do vlastní bezpečnosti. O tom, že se tento přístup nemusí vyplatit asi není třeba dlouho psát. Rizik, která při práci s řetězovou pilou není málo a k poranění oka, ale třeba také k poškození sluchu může dojít velmi rychle.

Přístup českých a zahraničních uživatelů řetězových pil se značně liší. Vyplývá to ze statistik, zveřejněných v článku. Zatímco například v Německu se příslušenství a doplňky na celkovém obratu prodeje pil podílí až 30 procenty, u nás je tento podíl mnohonásobně nižší.

A co že by měl mít každý uživatel řetězové pily k dispozici? Ochrannou přilbu se štítkem a sluchátky (možná to tak nevypadá, ale při práci s pilou je sluch ohrožen také), kvalitní sekerku a samozřejmě také rukavice. Vhodné je mít k dispozici i náhradní řetěz. No a kvůli ochraně přírody samozřejmě také kvalitní kanistry na olej i benzín.

-dk-