Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Hlávkový salát

David Kozák, 22. listopadu 2004

Dnešním dílem přecházíme v seriálu textů z knihy Vaňkův zahradnický rádce od kořenové zeleniny k salátové. Začneme přitom nejtipičtšjším představitelem tohoto druhu zeleniny, hlávkovým salátem.

Salát hlávkový. Rozeznáváme rané, pro pěstování pod okny v pařištích, polorané pro ranější sklizeň a pozdní pro další sklizeň z volné půdy, dále salát zimní, který vysazuje se na záhony na podzim a dává z jara záhy sklizeň.

Podmínkou jest, má-li hlávkový salát být jemný a chutný, aby se rychle vyvinoval. Půdu vyžaduje dobrou, dobře, třeba i čerstvě vyhnojenou, kyprou a hlavně vydatnou zálivku měkkou vodou. Zálivka studenou vodou studniční, tedy tvrdou, působí zpomalení vzrůstu, při čemž jsou listy tuhé, až kožovité a nahořklé. Pěstujeme-li salát pod okny v pařišti, neprospívá mu dobře příliš veliká teplota spodní - vyvinuje se sice za těch poměrů rychle, ale netvoří pěkné hlávky. Pro rané pěstování v pařišti hodí se Böttnerův a Kamenohlávek. Pro pozdější období, abychom byli salátem zásobeni až do doby, kdy můžeme sklízeti první hlávky ze záhonků, hodí se také Král máje, musí se ale také hojněji vzduchovati.

Pro volnou půdu jest stále výborný Král máje, jemuž následují odrůdy ostatní. Málo jest u nás pěstovaný salát lublaňský ledový, velice jemný, tvoří veliké hlávky, ale žádá půdu teplou. Pro období parnějšího léta, kdy mnohé jiné saláty snadno vybíhají do květu, aniž by hlávek vyvinuly, zasluhuje doporučení salát pstruhovitý, který svojí jemností předčí mnohé jiné. Ovšem, že máme i jiné saláty, které také parnu dobře vzdorují, jako hlaváč a svéhlavec.

Od srpna můžeme opět provésti výsev hlávkových salátů, zvláště ranějších, takže docilujeme sklizeň zase na podzim, kdy již okurky přestávají.

Zimní salát vyséváme v září a na začátku října, vysazujeme pak na záhonky; na zimu doporučuje se je krýti chvojí, aby neutrpěl holomrazy. Jsou to máselník a zimní žentýr, také Nansenův.

Pokračování příště...

Zdroj: Vaněk Jindřich: Vaňkův zahradnický rádce. Praha, Čsl. semenářské závody Jindřich Vaněk 1929.

David Kozák