Zazimování zahrady

eHOW, 13. listopadu 2001

Smíšené pocity dovede vyvolat pohled na okrasný záhonek, ze kterého po se kruté zimě nevytáhne ani jeden stonek. Pokud se nechcete smířit s touto skutečností, přečtěte si následující článek....

Požadavky na zazimování zahrady se liší podle polohy. V oblastech, kde teploty zřídka klesnou pod nulu, máme méně práce a nemusíme se obávat větších ztrát. Ale v chladnějších místech s teplotami hodně pod nulou, je příprava zahrady na zimu nezbytnou záležitostí.

Postup

1. Pohrabeme listí a dáme ho nejlépe na kompost. Nepohrabané listí může zničit nebo poškodit trávník.

2. Vytáhneme všechny každoroční květiny a zeleninu, které by mohl zničit mráz.

3. Prořežeme víceleté rostliny, které mají nepěkné listí.

4. Zničíme plevel. Eliminací plevele před zimou zabráníme jeho rychlému růstu na jaře a tak si zároveň usnadníme jarní práci.

5. Vykopeme cibulky begónií, jiřin a jiných cibulkovitých rostlin, které by nepřežily zimu. Uložíme je do papírového sáčku v suchém a chladné místě.

6. Víceleté rostliny, které zůstávají přes zimu v zemi, přikryjeme lehkými organickými materiály, jako jsou sláma, listí, hobliny nebo piliny. Nepoužíváme těžké a husté materiály, ty by mohly rostliny udusit.

7. Chráníme listnaté stále zelené rostliny, jako rododendron a cesmína, pomocí protivysoušecího spreje. Ten zabraňuje ztrátě vody a chřadnutí u vysušujících zimních větrů.

8. Rostliny, které by nepřežili zimu, vykopeme a přesadíme do květináče a umístíme do chladnějšího místa v domě. Při jarním oteplení vrátíme rostliny zpět na zahradu.

Pozor

Na podzim nehnojíme, protože bychom mohli podpořit další růst a aktivitu rostlin, které by tak nebyly připraveny na zimu.

eHOW