Modrá je opravdu dobrá

Hynek Hrůza, 8. dubna 2002

Je jaro a to je čas, kdy se člověk probouzí ze zimního odpočívání, navazuje nové známosti a hledá, kde by uplatnil svoji tvořivost. Kutilové se již dívají po obchodech, kde se v regálech tísní různé nářadí a přemýšlí, které pak to nářadíčko je jejich srdci nejbližší. Pokud patříte mezi ty, kteří hledají svoji novou známost mezi vrtačkami, je tato recenze určena právě vám.

Jako první se nám do rukou dostala vrtačka od českého výrobce Narex, konkrétně typ EVP 13 C-2H3. Tato vrtačka je firmou prezentována jako univerzální silná příklepová vrtačka a je pravda, že ve své třídě nabízí všechny vymoženosti dnešních hobby vrtaček (a nejen hobby). Za zmínku stojí např. dvourychlostní převodovka, příkon 630W, příklep a nyní nově, záruka na dva roky. Firma Narex má momentálně tuto vrtačku v akci, takže pokud vás vrtačka nadchne a vy ji hned půjdete koupit, můžete ji dostat o nějaký ten peníz levněji a ještě k ní dostanete pracovní vestu.

Dvoustupňová převodovka? - Ano!

Silný motor v kombinaci s dvoustupňovou převodovkou a příklepem, dokáže velmi dobře pomoci. Ať už vrtáte do dřeva či betonu, nebo brousíte, rozbrušujete, řežete a pod.. Byl jsem příjemně překvapený, když při opracovávání rezavého jacklu drátěným kartáčem, jsem na vrtačku mohl tlačit, jak jsem chtěl a motor si stále držel své otáčky, jakoby se nic nedělo. Při vrtání do betonu jsem měl pocity úplně stejné - můžete tlačit a to pěkně dlouho. S tupícím se ostřím vrtáků jsem začal přicházet na to, že tato vrtačka je opravdu dříč. Díky dvourychlostní převodovce, která umožňuje lépe pracovat s točivým momentem, se z vrtačky stává nenasytný žrout materiálu, který se nelekne žádného povrchu a jen tak se vám "nekousne".

Výdrž
V pracovní délce se EVP 13 C-2H3 tlačí na první příčky pomyslného žebříčku. Tam, kde ostatní vrtačky (nutno dodat, že jsou, na druhou stranu, o něco levnější) již vašim čichovým buňkám naznačují, že jim je teplo a že je nejlepší čas pro odpočinek, "Narexka" si stále drží své tempo a nenápadně naznačuje, že vydrží víc než vy.

Šroubování
Pokud jste se rozhodli použít vrtačku i jako šroubovák, nemusíte se bát toho, že by se chovala jako slon v porcelánu (nazapomenete-li ovšem vypnout příklep). Potřebujete-li pracovat s vruty či šrouby, jednoduše sundáte upínací hlavu a šroubovací dřík zasunete přímo do vřetena. Tuto výhodu oceníte zejména u jejich časté výměny . Upínáte-li dříky přímo do sklíčidla, věřte, že to není příliš praktické, zvlášť, když nevlastníte rychloupínací sklíčidlo. Vašim prstům se to po několika výměnách přestane líbit a odmění vás mírnou bolestí.

Snadnost šroubování umožňuje také elektronická regulace otáček, která umožní si nastavit maximální počet otáček (černým ovladačem na spínači). Otáčky při provozu už pak regulujete samotným spínačem.


Design
Přestože "EVP-éčko" nectí směr nově razících designů, může si jistě najít své příznivce. Jsou lidé, kterým tento "kabát" vrtačky vyhovuje a tvrdí, že přesně vystihuje účel tohoto nářadí. Je to nářadí na práci a ne na parádu. Mě osobně připadne design již trochu zastaralý, ale na druhou stranu je jasné, že design je věc čistě subjektivní a o tom zda je či není pěkný nemůžu v této recenzi rozhodnout. Přesto by však asi mnoho kutilů na vrtačkách Narex uvítalo alespoň design jejich sestřiček z profiřady Protool.

Ergonomie
Ergonomie jde se vzhledem ruku v ruce a na práci s vrtačkou je to znát. EVP 13 má všechny ovládací prvky lehce dosažitelné a tudíž není potřeba při práci často přehmatávat. Dobrým příkladem je přepínání směru chodu vrtačky, kdy jeho ovladač je hned u vypínače, takže povolování, utahování vrutů a vyprošťování zaseknutých vrtáků je velmi pohodlné. Stačí jen přehmátnout prstem.

Největší slabinou vrtačky je asi přídavné držadlo. Určitě by nejednoho kutila místo přídavného držadla s dotahováním mimo rukojeť, potěšilo držadlo, které se dotahuje pomocí otočné rukojeti. Pro rychlejší práci je otočná rukojeť velmi vhodná, protože můžete měnit její polohu i za chodu. Nehledě na to, že matka šroubu, kterým se držadlo na EVP 13 utahuje, je zapuštěná v plastu a ten se po čase dovede vymačkat, matka začne prokluzovat a držadlo již nelze pohodlně dotáhnout.

Kvalita především
Vrtačka EVP 13 C-2H3 je ten typ nářadí, u kterého je možné říci, že (i když za trošku více peněz než u konkurence), dostanete velmi mnoho muziky. Potřebujete-li do domu všeuměla, který rozbíjí beton, čistě odvrtá i měkké dřevo a zároveň s citem zašroubuje kdejaký vrut, je tato vrtačka tím pravým nástrojem pro vás. Požadujete-li po něm také, aby dlouho vydržel, věřte že dvouletá záruka a léta prověřená praxí jsou jistou pojistkou kvality. Ten, kdo již vlastní starší vrtačku Narex , jistě potvrdí, že ji i po deseti sezónách může předat třeba synovi s čistým svědomím, že udělá ještě hodně práce. Cena vrtačky je nyní v akci 3290 Kč.

Vrtačku můžete zakoupit i s kufrem a příslušenstvím v základu. Cena se potom vyšplhá na 3790 Kč.


Technická data
Jmenovitý příkon
630 W
Max průměr vrtání:- ve zdivu
16 mm
- v oceli
13 mm
- v hliníku
16 mm
- ve dřevě
35 mm
Otáčky na prázdno: - 1.rychlost
1100 ot/min
- 2.rychlost
2650 ot/min
Údery na prázdno: - 1.rychlost
22 000 ot/min
- 2.rychlost
53 000 ot/min
Max. kroutící moment
28 Nm
Rozsah sklíčidla
1,5 - 13 mm
Průměr upínacího krku
43 mm
Závit na vřetenu
1/2"x 20 UNF
Hmotnost
1,7 kg

Hynek Hrůza